Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pandalar depremi hissetti

  Hürriyet Haber
  18.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin’in güneybatısında 50 bine yakın can alan 7.9’luk depremi, pandaların önceden hissettiği bildirildi. Bir panda yetiştirme parkında bulunan turistler, "Depremden hemen önce pandalar huzursuzlandı, bir aşağı bir yukarı yüremeye başladılar. Kuşlar da ortadan kaybolmuştu. Çıt çıkmıyordu" dediler.

  Depremin son fotoğrafları...

  ÇİN’in güneybatısındaki Siçuan eyaletini geçen hafta vuran 7.9 büyüklüğündeki depremi önceden hisseden hayvanlar arasında pandaların da olduğu ortaya çıktı. Çin’in en ünlü panda yaşam alanı olan Çengdu şehri yakınlarındaki Volong Doğa Rezervi’ne giden ve deprem sırasında parkta mahsur kalan 12 kişilik Amerikalı turist kafilesi, yaşananları ülkenin resmi ajansı Xinhua’nın muhabiri olan Çen Kay’a anlattı.

  60 yaşındaki turist Pamela Capito, "Öğleden sonra saat 14.00’te parka geldik. Bir süre sonra pandalar aniden bir aşağı bir yukarı dolaşmaya başladılar. Kuşlar da bir anda ortadan kayboldu. Çıt çıkmıyordu. Az sonra saat 14.00’ü 28 geçe deprem oldu" dedi.

  Çevredeki dağlar patladı
  /images/100/0x0/55eb3c91f018fbb8f8b421f8
  Aynı gruptan bir başka Amerikalı Teri Kopp, "Asıl korkunç olan, çevremizdeki dağların patlamaya başlaması ve otomobil büyüklüğündeki kayaların üzerimize yuvarlanmaya başlamasıydı" diye konuştu. Parkı, yakınlardaki Volong köyüne bağlayan köprüye ulaşımlarının heyelan nedeniyle kesildiğini gören grup, görevlilerin çabalarıyla geçici bir köprü kurarak mahsur kaldıkları bölgeden kurtuldu. Parktaki 13 pandanın da kurtarıldığı bildirildi.

  Son 30 yılda ülkede meydana gelen en büyük depremde ölen panda olup olmadığı henüz bilinmiyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bin 600 panda, çoğu deprem bölgesinde olan 44 doğal rezervde yaşıyor. Yetkililer, pandaların akıbetini öğrenmek için parklara yerleştirilmiş kameralardan elde edilen görüntüleri incelemeye başladı.

  Göl taşacak korkusu

  DEPREM bölgesindeki barajların çatlamasının ardından, şimdi de bir gölün taşabileceği uyarıları üzerine yüzbinlerce depremzede tahliye edildi. Suları yükselen Beyçuan’daki Haizi Gölü’nün "her an taşabileceği" bildirildi. Toprak kaymasıyla akışı kesilen nehirlerin de göl haline gelmesi ve sel sularının büyük yerleşimleri tehdit etmesi üzerine, bir milyondan fazla depremzede bölgeden uzaklaştırıldı.

  Türkiye’den 2 milyon dolar yardım

  Ankara, Çin depreminde zarar görenlere yapılacak yardımda kullanılmak üzere 2 milyon ABD doları gönderdi. Dışişleri yetkilileri, paranın havale edildiğini belirtti. Türk Kızılayı da depremden bir gün sonra yardım çalışmalarına katılmak üzere iki uzmanı Pekin’e göndermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı