GeriDünya Panama belgeleri bir istifa daha getirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Panama belgeleri bir istifa daha getirdi

Panama belgeleri bir istifa daha getirdi

İZLANDA Başbakanı’nın istifasına yol açan Panama Belgeleri, bu kez de İspanya’da vekaleten görevde bulunan Sanayi Bakanı Jose Manuel Soria’nın istifasını getirdi.

Panama Belgeleri’nde adı geçen ve offshore anlaşmalarla bağlantısı olduğu söylenen Soria, bir yanlışının olmadığını, ancak geçici hükümete zarar vermemek için istifa ettiğini söyledi.

İstifa, İspanya’nın aralık ayında kesin bir sonuç ortaya koymayan seçimlerin ardından haziran ayında erken seçime gitme ihtimalinin ortaya çıktığı bir dönemde geldi. Son anketler Soria’nin da üyesi olduğu Halkın Partisi’nin (PP) bazı bölgesel siyasetçilerin dahil olduğu rüşvet skandallarına rağmen seçmenlerin sol partilerin koalisyon oluşturmada yetersiz kalmalarından duydukları sıkıntı nedeniyle yükselişte olduğunu gösteriyor. Panama Belgeleri’nin ortaya çıkmasının ardından iki İspanyol gazetesinde Soria’nın kardeşiyle beraber bir offshore şirket yönettiğine dair belgelerin ellerinde bulunduğunu söylemesinin ardından Soria bununla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Panama Belgeleri kapsamında geçtiğimiz haftalarda 11 milyon belge yayınlanmış, bazı devlet liderlerinin de çıkar sağlamak uğruna servetlerini offshore hesaplarda tutup bunları gizlediği ortaya çıkmıştı. İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, bir offshore şirketiyle bağlantısı nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı. Ölmüş babasının offshore bağlantısının ortaya çıkması nedeniyle İngiltere Başbakanı David Cameron da eleştirilere hedef olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle