GeriDünya Pana filmden İsrail'e yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  224
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pana filmden İsrail'e yanıt

Pana filmden İsrail'e yanıt
refid:13447528 ilişkili resim dosyası

İsrail, Ankara-Tel Aviv arasında kriz yaşanmasına neden olan “Ayrılık” dizisinin ardından bu kez de “Kurtlar Vadisi Pusu”ya yönelik diplomatik kanallardan bir protesto girişiminde bulundu.PANA film de İsrail'e yanıt verdi.

Daha önce TRT'de yayınlanan Gazze konulu “Ayrılık” dizisini protesto eden İsrail, bu defa “Kurtlar Vadisi Pusu”nun önceki hafta gösterilen bölümüne ilişkin olarak harekete geçti.  

 

Yedioth gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı, konu hakkında bilgi almak için Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u Bakanlığa çağırdı.     

 

Anadolu Ajansı, Bakanlık'taki görüşmede İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un, Çelikkol'a diziden duydukları rahatsızlığı ve üzüntüyü ilettiğini bildirdi.  

 

"HEP SİZ Mİ SUÇ İŞLEYECEKSİNİZ?"

 

"Kurtlar Vadisi Pusu" dizisinde İsrail'in tepkisini çeken olay şöyle gelişti. Polat Alemdar, Memati'nin oğlunu kurtarmak için İsrail Büyükelçiliği'ne ait bir konuta baskın yapıyordu. Polat'ın, çocuğu esir alan kişiyi başından vurduğu sırada ekranlara gelen görüntü ise İsrail'in tepkisine yol açtı. Polat'ın vurduğu kişinin başından sıçrayan kan duvardaki Davut Yıldızı'na sıçradı.

 

İsrail'in asıl tepkisini çeken olay ise Polat ile İsrail hesabına çalışan bir kişi arasında geçen şu diyalog oldu:

 

- Burası yabancı bir ülke toprağı. Savaş suçu işliyorsunuz.

 

Polat: Hep siz mi savaş suçu işleyeceksiniz?

PANA FİLMDEN İSRAİL'E YANIT

Pana Film’in yapımcılığını üstlendiği Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde İsrail’in savaş suçu işlediği ifadesine yer verilmesi üzerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Aviv Büyükelçisi’ni çağırarak, ülkesi adına duyduğu üzüntü ve rahatsızlığı dile getirmesinin ardından Pana Film’den konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Pana Film tarafından yapılan yazılı açıklamada; İsrail’in, başta Birleşmiş Milletler raporları olmak üzere, birçok uluslararası insan hakları örgütünün hazırladığı raporlarda defalarca savaş suçlusu ilan edildiği ifadeleri kullanıldı. Açıklamada; Filistinli çocukların, en temel yaşamsal hakları olan beslenme, sağlık, eğitim gibi haklardan mahrum edildiğine, Birleşmiş Milletler bayrağı altındaki çocukların bombalandığına dikkat çekildi.

Kurtlar Vadisi Irak filminde, İsrailli bir doktorun organ kaçakçılığına karıştığını gösteren sahnelerin eleştirildiğini ve yalanlandığını, fakat kısa bir süre önce bizzat İsrailli kaynakların, bu sahnenin doğruluğunu kanıtlayan gerçekleri ortaya çıkardığını belirten açıklamada, “İsrail yönetimi, insanlık dışı uygulamalarının teşhirini diplomatik yollardan engellemeye çalışmak yerine, bir an önce Filistinli çocuklara uyguladığı vahşeti durdurmalıdır. Kurtlar Vadisi, doğruları söylemeye ve yanlışları teşhir etmeye devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle