Dünya Pamuk'tan son çıkış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pamuk'tan son çıkış

Pamuk'tan son çıkış

Hindistan'daki Jaipur Edebiyat Festivali'nde konuşan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, yazdığı kitapların 58 dile çevrildiğini, ancak en zorunun kitabını kendi ülkesinde yayınlatmak olduğunu söyledi.

WALL STREET JOURNAL'DAN PAMUK'A ÖVGÜ

Hindistan'da İngilizce yayımlanan "The Tribune" gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Pamuk, dün başlayan festivalin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, "Yazdıklarım 58 dile çevriliyor ama en zoru kitabımı Türkiye'de yayımlatmak" ifadesini kullandı.

Habere göre, Türkiye'de kültürel meselelere yapılan siyasi müdahalelere de değinen Pamuk, "Siyasetle pek ilgilenmem, sadece itibarımı korumaya çalışıyorum. Ama gittikçe büyüyen konular var. Benim geldiğim ülkede, eğer bir ütopya hayal ediyorsanız, size muhalif diye bakıyorlar" diye konuştu.

Öte yandan aydınların ve basının baskı altında tutulduğu Sri Lanka’da düzenlenen bir edebiyat festivaline katılmayı kabul ettiği için Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından ağır eleştirilere uğrayan Pamuk ve Hintli yazar sevgilisi Kiran Desai, bu festivale katılmaktan vazgeçti.

Nobel ödüllü yazarın Hindistan’daki yayınevinden yapılan açıklamada, Pamuk’un festivale katılmayacağı ve bu konuda yorum yapmak istemediği belirtildi. 26 Ocak’ta başlayacak olan festival pek çok ünlü yazar tarafından boykot ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle