GeriDünya Pamuk kırmızı çizgimiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pamuk kırmızı çizgimiz

Türkiye’nin şartlarını tamamladığını söyleyen AB Komiseri Rehn, ancak yazar Orhan Pamuk’un yargılanmasının ‘AB’nin kırmızı çizgileri’ dahilinde olacağını söyledi. Rehn, ‘Durum düzeltilmezse, müzakereleri durdurmak için imdat frenleri var’ dedi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Viyana’da Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki tartışmalara ‘Türkiye 3 Ekim’de müzakerelerin başlaması için şartları tamamladı. Müzakerelerin net hedefi tam üyelik ve öyle de kalacak’ sözleriyle son noktayı koyarken, basına verdiği demeçte Orhan Pamuk hakkındaki davanın ‘kırmızı çizgileri içinde’ olduğuna da dikkat çekti.

Rehn, Avusturya’nın Der Standart Gazetesi’ne verdiği demeçte geleceğin Nobel ödülü adayı yazar Orhan Pamuk’un yargılanmasının AB’nin kırmızı çizgileri dahilinde olacağını söyledi. Duruşmanın aralık ayında görüleceğine dikkat çeken Rehn, gelişmeleri çok yakından takip edeceklerini kaydederek şöyle dedi:

‘Biz yeni Türk ceza yasasındaki düşünce özgürlüğüyle ilgili maddenin yanlış yorumlanabileceğini belirledik. Türklere bunun insan haklarına aykırı olduğunu, kabul edilemeyeceğini ve düzeltilmesi gerektiğini söyledik. Eğer düzeltilmezse, müzakereleri durdurmak için imdat frenleri var.’

Rehn, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni hiç kısıtlama olmadan Kıbrıs’a da uygulaması gerektiğini belirterek, Orhan Pamuk olayı gibi bunun da AB’nin kırmızı çizgisi olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle