Dünya Haberleri

DÜNYA

  Palin’e enişte darbesi

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  12.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin’in valisi olduğu Alaska’da görevini suiistimal ettiği belirlendi. Palin, kız kardeşinin boşandığı kocası polis memuru Mike Wooten’ı işten attırmak için uğraşmış, sonunda polis şefini görevden almıştı. Soruşturma sonucuna göre bu etik dışı bir davranış, ancak yasalara aykırı değil.

  CUMHURİYETÇİ Parti’nin ABD Başkan Yardımcısı Adayı olan Sarah Palin’in "Alaska Valiliği" görevini kötüye kullandığına karar verildi. Palin’in, kız kardeşinin eski kocası olan bir polis memurunun işine son verilmesi için baskı yaptığı belirtildi.

  Alaska Yasal Konseyi’nin kararı, 4 Kasım seçim gününe birkaç hafta kala, Newsweek’in yoklamasına göre, Cumhuriyetçi "John McCain-Sarah Palin" ikilisinin, Demokrat "Barack Obama-Joseph Biden" ekibinden 11 puan geride olduğunun açıklandığı güne rastladı.

  Konsey, altı saat süren toplantısından sonra 263 sayfalık rapor yayınladı. Soruşturmayı yapan Müfettiş Steve Branchflower, Vali Sarah Palin’in, eyalet memurlarla ilgili etik kuralları ihlal ettiğini belirtti.

  Sarah Palin, eşi Todd Palin’in, kendi resmi makamını kullanarak kızkardeşinin eski kocası Mike Wooten’ın işine son verilmesi için baskı yapmasına izin verdi. Raporda, Palin’in doğrudan olmasa da dolaylı olarak buna olanak sağladığı ifade edildi. Raporda, Palin’in, eşinin baskılarını engelleme yetkisine sahip olduğu, ancak bu yola başvurmadığı belirtildi.

  Branchflower’ın soruşturması, Alaska Kamu Güvenlik Şefi Walt Monegan’ın işine Vali Sarah Palin tarafından son verilmesinden sonra başlamıştı. Walt Monegan, Mike Wooten’ı işten atmayı reddettiği için kovulduğunu söylemişti. Raporda, Palin’in Walt Monegan’ı kovmasının çeşitli nedenlerinin bulunduğuna yer verildi ve "Bu hareket Vali’nin tasarrufları arasındadır" denildi.

  Sarah Palin önce soruşturma ile işbirliği yapacağını belirtmiş, ancak Başkan Yardımcısı Adayı olduktan sonra "bu iş siyasete dönüştü" diyerek ifade vermeyi reddetmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı