GeriDünya Pakistanlı casusa mahkemeden 4 yıl hapis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistanlı casusa mahkemeden 4 yıl hapis

Pakistanlı casusa mahkemeden 4 yıl hapis

Berlin Yüksek Eyalet Mahkemesi sözcüsü, Alman basınına yaptığı açıklamada, 31 yaşındaki Pakistanlı Haydar Seyid M.’nin yabancı bir gizli servise çalıştığı için 4 yıl 3 ay hapis cezası aldığını açıkladı.

EĞİTİM görmek için 2012’de Almanya’ya gelen Haydar Seyid M.’nin Temmuz 2016’da yakalanmadan önce en az 1 yıl İran gizli servisi için faaliyette bulunduğunu belirten sözcü, zanlının İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü üyesi olarak 2 bin 52 euro maaş aldığını söyledi.

Haydar Seyid M.’nin Temmuz ve Ağustos 2015’te Paris’te iktisat profesörü David Rouach’ı takip ettiği ve Paris Üniversitesinde keşifte bulunduğu belirtildi.
Üniversitede 300’den fazla fotoğraf ve 20 görüntü çeken Haydar Seyid M.’nin, üniversitedeki güvenlik önlemleri ve üniversitenin yakınlarında bulunan karakollar hakkında bilgi sağladığı ifade edildi.

İFADE VERMEYİ REDDETTİ

Haydar Seyid M.’nin Almanya’da da Almanya-İsrail Toplumunun (DIG) eski Başkanı Reinhold Robbe’yi takip ettiği, Robbe’nin yaşantısı, randevuları, faaliyetleri, ailesi ve yakınlarıyla ilgili bilgiler toplayıp 950 sayfalık sunum hazırladığı belirtildi. Mahkemede tanık olarak dinlenen İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Dairesinden bir yetkili, İran’ın söz konusu bilgiyi Batılı ülkelerle olası bir savaş durumunda kolay vurulacak hedeflerin listesini elinde bulundurmak amacıyla topladığını söyleyerek bu tür saldırıların asimetrik savaş aracı olarak kullanılabileceğine işaret etti.
Pakistan’ın Karaçi kentinde doğan ve son olarak Almanya’nın Bremen şehrinde yaşayan Haydar Seyid M.’nin avukatları, müvekkillerinin korkusundan mahkemede ifade vermeyi reddettiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle