Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pakistan'ın 28 Şubat'ı

  Hürriyet Haber
  10.11.2001 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Aşırı dinci 2 lider tutuklandı
  Dinci subaylar atılmaya başlandı
  Gösteri düzenlenmesi yasaklandı

  Afganistan'daki savaş, Pakistan'ın ‘28 Şubat’ sürecini de başlattı. Taliban'a destek ittifakını giderek güçlendiren mollalar ile ordu içindeki dinci subaylara karşı yönetim harekete geçti. Afganistan'ın Rus işgaline karşı savaştığı 1979'da temelleri atılan bu ittifakı kırmak için Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, dini liderleri tutuklamaya, dinci partilerle yakın ilişkileri bulunan subayları emekliye ayırmaya başladı. Son haftalarda Pakistan hükümeti dinci kesime karşı savaş açtı. Bazı liderlerin tutuklanmasının yanı sıra dinci partilerin gösteriler düzenlemesi, siyasi mesajlar vermek için cami hoparlörlerinin kullanılması yasaklandı.

  SAVAŞ AÇILDI

  Ilımlı bir Batı müttefiki olan Pervez Müşerref, savaşa karşı çıkan ve dinci partilerle yakın ilişkileri bulunan subayları emekliye ayırarak ya da görevden alarak etkisiz hale getiriyor. Ordudan çıkarılanlar arasında Keşmir'deki askeri operasyonun liderlerinden ‘‘Cihad generali’’ diye tanınan Tümgeneral Aziz Han da bulunuyor. Pakistan'ın askeri hükümeti, önde gelen islami partilerden ‘‘İmamlar Cemiyeti’’ adlı partinin lideri Maulana Fazl-ur Rahman'ı tutukladı. Birkaç gün önce de ülkenin en önemli dinci partilerinden, ‘‘İslami Parti’’nin başkanı Gazi Hüseyin Ahmed tutuklanmıştı. Ahmed, Amerika'nın Afganistan'ı bombalamasına destek verdiği için orduya General Müşerref'i devirmesi çağrısında bulunmuştu.

  AĞIR ELEŞTİRİ

  İslami Parti'nin Genel Sekreteri Seyid Münevver Hasan, hükümeti ağır şekilde eleştirerek, ‘‘Tarihimizdeki en zayıf hükümet. Kitleler arasında ya da partiler içinde hiçbir tabana sahip değiller. Tek destekçileri Amerika. Bunlar korkak insanlar ve korkak insanlar aptalca hareketler yapar’’ dedi. Müşerref ise ABD'ye giderken uğradığı Paris'te yaptığı açıklamada dini grupları ‘‘aşırı dincilerden oluşan çok küçük bir azınlık’’ olarak tanımladı.

  4 ölü 500 gözaltı

  Lahor'da, dinci partilerin çağrıları üzerine gösteriler düzenleyen çok sayıda Taliban yanlısı gözaltına alındı. Polis, cuma namazından sonra gösteri yapan eylemcilere göz açtırmadı. (Üstte) Ravalpindi'deki savaş karşıtı gösteriler sırasında polis eylemcilerin üzerine gözyaşartıcı bomba atarken, televizyon kameramanları ve gazete fotoğrafçıları olayı görüntülemek için etrafını sardı. (Yanda) Ketta kenti Polis Müdür Yardımcısı, bir göstericiyi ensesinden yakaladı. Pakistan polisi, ülkenin orta kesimlerindeki Dera Gazi Han bölgesinde, bir otoyolu ve demiryolunu kapamaya çalışan İslam Uleması Cemiyeti adlı köktendinci partiye mensup yaklaşık 5 bin militana ateş açtı. Olayda 4 gösterici vurularak öldü, 4'ü yaralandı. Ülkede 500'ye yakın kişi gözaltına alındı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı