GeriDünya Pakistan'ı soya soya bitiremediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'ı soya soya bitiremediler

Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto'nun yolsuzluk yüzünden görevden alınmasının ardından halefi Navaz Şerif'in de başı yolsuzlukla dertte. Şerif'in kamu fonlarından milyonlarca doları, kendi çıkarına yurtdışına hortumladığı öne sürüldü.

İngiliz The Observer Gazetesi'ne göre Pakistan Federal Soruşturma Ajansı, Navaz Şerif'e yönelik yolsuzluk iddialarını konu alan 200 sayfalık bir rapor hazırladı. Navaz Şerif'in iktidarda olduğu dönemde başlayan ve 1997 yılından sonra iktidar koltuğuna oturmasının ardından hasıraltı edilmek istenen rapor geçtiğimiz günlerde Pakistan Devlet Başkanı Refik Tarar'a sunuldu. Rapora göre Şerif'in selefi Benazir Butto'dan aşağıda kalır yanı yok. Şerif'in Londra'nın lüks semtlerinden Mayfair'de 5 milyon dolardan fazla değer taşıyan dört apartman dairesi bulunuyor. Devlet fonlarından 70 milyon dolardan fazla bir miktar Şerif ve ailesine ait hesaplara ya da yönettikleri şirketlere aktarıldı. Şerif'in 58 milyon doları ülke dışına kaçırdığı, bunların 50 milyonunun İsviçre bankalarında yattığı öne sürüldü.

Soruşturma, Şerif'in 1990-93 yılları arasındaki ilk döneminde hızla büyüyen ve aile şirketlerini bünyesinde barındıran İttifak Grubu'nu da kapsıyor. Sözkonusu şirketin, milyarlarca Rupi krediyi geri ödemediği iddia ediliyor. Pakistan ekonomik darboğaz içinde kıvranırken Genelkurmay Başkanı Cihangir Karamat'ın sıkı yönetim ilan etmenin eşiğinde olduğu yolunda haberler geliyor. Observer'e göre FIA'nın raporunun bir kopyası da Karamat'a yollandı.

Pakistan'da demokrasiye geçildiği 1988 yılından bu yana iktidar koltuğuna oturan başbakanların tamamı makamlarını suistimal suçlamasıyla görevden alındılar. Navaz Şerif'ten sonra Benazir Butto da yolsuzluk suçlamasıyla koltuğundan oldu. Halk oyuyla Butto'dan boşalan göreve getirilen Şerif, şimdi yeniden başbakanlığı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.Yorumları Göster
Yorumları Gizle