Dünya Pakistan'daki vahşetin merkez üssü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'daki vahşetin merkez üssü

Pakistan'daki vahşetin merkez üssü

Pakistan’ın Peşaver kentinde öğrencileri hedef alan terörist saldırıda en büyük katliam ilk yardım kursunun verildiği okulun konferans salonunda gerçekleşti.

Dün medyanın okula girmesiyle vahşetin boyutu ortaya çıktı. Pakistan Başbakanı, 2008’den beri terör suçları için askıda olan ölüm cezasının yeniden uygulanacağını açıkladı.

İşte katliam okulu


HAYBER-Pahtunva eyaletinin başkenti Peşaver’de önceki sabah 132’si öğrenci 148 kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırının meydana geldiği okulda yaşanan vahşetin boyutu dün gazetecilerin olay yerine girmesine izin verilmesiyle gözler önüne serildi.
Harabeye dönen okulda gözlükler, üniformalar, kalemler, sıralar, defterler ve kitaplar kana bulanmıştı. Bazı odalarda patlamanın etkisiyle sınıf içindeki malzemelerin yandığı, birçok odanın duvarlarında yüzlerce mermi izi olduğu gözlemlendi. Konferans salonun her köşesinde kan ve mermi kovanları bulunuyor. Okul sıraları ve masalar mermilerden dolayı delik deşik olmuş durumda.

SALONA GİRİP ÖLDÜRDÜLER

Militanlar ilk olarak 8, 9 ve 10’uncu sınıfların ilkyardım eğitimi aldığı konferans salonunu bastı. Dört terörist salondaki çocuklara kurşun yağdırdı. Salonda yaklaşık 100 çocuk yaşamını yitirdi. Bacva, birçok öğrencinin kaçmaya çalıştığı sırada vurulduğunu, bazı öğrencilerin arkadaşlarının cansız bedenlerinin altına gizlenerek hayatta kalmayı başardığını aktardı. Ordu sözcüsü şunları söyledi: “Daha sonra komando birliklerinin operasyon düzenlemesiyle militanlar okulun yönetim binasında sıkıştırıldı. Militanlar, okul müdürü ve öğretmenlerin sığındığı lavaboya el bombaları attı. Daha sonra beş militan binanın değişik noktalarında üzerlerindeki bombaları patlattı.”

ÖLÜM CEZASI GERİ GELDİ

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif Peşaver’de yaptığı açıklamada, “Bu sahneleri unutmamalıyız. Masum çocukların bedenlerinde nasıl mermi delikleri bıraktıklarını, onların yüzlerini mermilerle nasıl parçaladıklarını...” dedi. Şerif, “Terör suçları için askıya alınan idam cezasının tekrar uygulanması kararını onayladım” diye konuştu. Ülkede idam cezası olsa da 2008’de cezanın infazını erteleyen moratoryum getirilmişti. Önceki sabah Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) örgütüne mensup 7 militan Peşaver’de daha çok asker ve memur çocuklarının gittiği Ordu Kamu Okulu adlı okulu basarak katliam yapmıştı. Yaşları 12 ila 16 arasında değişen 132’si öğrenci 148 kişi hayatını kaybetmişti. 121’i öğrenci 3’ü personel 124 kişi yaralanmıştı. TTP sözcüsü Horasani, “Ordunun okulunu seçtik çünkü hükümet bizim ailelerimizi hedef alıyor” demişti.

‘Bize önce tatbikat dendi’

Pakistanlı Dunya News televizyonuna konuşan bir öğrenci: Ateş edildiğini duyduğumuzda öğretmenlerimiz bize endişelenmememiz gerektiğini bunun sadece bir tatbikat olduğunu söyledi. Biz de böyle düşündük. Fakat birden silah sesleri arttı. Yanımızdan geçen askerler bir saldırı başladığını söyledi. Sonra bir subay geldi ve öğretmenlerle müdüre bizi dışarı çıkartmalarını söyledi.
Dunya News televizyonuna konuşan başka bir öğrenci: Bir salondaydık. Oraya ilk yardım eğitimi için çağrılmıştık. Yukarıdan gürültü geldi. Bir şeylerin tamir edildiğini zannettik. Militanlar içeri girdiğinde yere yattık. Sıralardaki öğrencilere ateş ediyorlardı. Bakamadım.
New York Times’a konuşan bir öğrenci: Koridorda arkadaşlarımızın şehit edildiğini gördük. Bazılarında üç bazılarında dört kurşun yarası vardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle