GeriDünya Pakistan'da liberal valinin cenazesi kaldırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da liberal valinin cenazesi kaldırıldı

Pakistan'da liberal valinin cenazesi kaldırıldı
refid:16688134 ilişkili resim dosyası

Pakistan'da İslam'a Küfür Yasası'nı eleştiren liberal görüşleriyle bilenen Pencap Valisi Salman Teysir dün koruması tarafından öldürüldü. Teysir'in bugün yapılan cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

BİNLERCE KİŞİ CENAZE TÖRENİNE AKIN ETTİ/FOTO GALERİ

Pakistan dün Benazir Butto suikastinden sonra en büyük siyasi cinayetle sarsılmıştı. Pakistan Halk Partisi'nin üst düzey yöneticilerinden Pencap Valisi Salman Teysir başkent İslamabad'ta kalabalık bir alışveriş merkezinde koruması tarafından vurularak öldürüldü. Koruma, Pencap Valisi Teysir'i İslam'a Küfür Yasası'nın değiştirilmesini talep ettiği için öldürdüğünü açıklamıştı. 

Suikaste kurban giden 66 yaşındaki Salman Teysir'in cenazesi geniş güvenlik önlemleri altında binlerce kişinin katıldığı bir törenle kaldırıldı. Pakistan polisi cenaze öncesi olası terör saldırısına karşı kuş uçurtmadı. Ülkenin en fazla sevilen politikacıları arasında yer alan Teysir için binlerce kişi gözyaşı döktü.
 
'KARA YASA' ELEŞTİRİSİ HAYATINA MAL OLDU

Pakistan'da Hıristiyan bir kadın İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmıştı. Pencap Valisi Salman Teysir, Asya Bibi adlı Hıristiyan kadına idam cezası verilmesine karşı çıkmış ve İslam'a Küfür Yasası'nı "kara bir yasa" olarak nitelendirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle