Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pakistan'da Lal Mescid yeniden açıldı

  İSLAMABAD (A.A)
  03.10.2007 - 16:23 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da, ordunun temmuz ayında aşırı dinci militanlara yönelik baskından sonra kapatılan başkent İslamabad'daki Lal Mescid'in yeniden açıldığı bildirildi.

  Bölgedeki AFP muhabiri, açılışta baskın sırasında burkayla kaçmaya çalışırken yakalanan cami başimamı Abdülaziz'in banda kaydedilmiş vaazını dinlemek için yaklaşık 5000 kişinin toplandığını belirtti.

  Abdülaziz vaazında, "Şeriatı uygulama amacını taşıyan hareketlerinin kendi kanlarıyla lekelendiğini, ancak bu hareketin devam etmesi gerektiğini" belirtti. Abdülaziz, bununla birlikte barış içinde dua edilmesini de istedi.

  Lal Mescid'in temmuz ayında kuşatılmasının ardından caminin çevresindeki binalara askerler tarafından baskın düzenlenmişti. Yetkililer, kuşatma ve baskın sırasında içerideki silahlı militanlarla çıkan çatışmalarda 100'den fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı.

  Kuşatmadan önce Lal Mescid, imamının önderliğinde başkent içinde "ahlaksızlıkla mücadele" kampanyası başlatarak, kaset satan dükkanların ve genelevlerin kapatılması tehdidinde bulunmuştu.

  İmamın tutuklandığı, yardımcısı olan kardeşinin de ölenler arasında bulunduğu operasyonun ardından temmuz ayı sonunda cami, cuma namazları için yeniden açılmış, ancak hükümetin atadığı imama eski imamın yandaşlarının tepki göstermesi üzerine yeniden kapatılmıştı.

  Pakistan Yüksek Mahkemesi, İslamabad'daki Lal Mescid'in yeniden açılmasına karar vermişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı