Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pakistan'da hükümet karşıtları vinçle ilerliyor

  AA
  20.08.2014 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da 14 Ağustos'ta başlayan hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. Devrim yapma iddiasıyla Haziran'da ülkeye dönen muhalif lider Tahir-ul Kadri, hükümet binalarının bulunduğu Kırmızı Bölge'de zırhlı konteyner içinde yaptığı konuşmada, taraftarlarına seslendi. Hükümet karşıtları, Kırmızı Bölge'yi çevreleyen konteynerleri vinçle kaldırdı.

  KONTEYNERİN İÇİNDEN SESLENDİ

  Başkent İslamabad'da hükümetin istifası talebi ile yapılan gösterilerde, eylemciler "Kırmızı Bölge" olarak adlandırılan ve hükümet binalarının bulunduğu alana girdi.

  Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri, taraftarlarının Kırmızı Bölge'de bulunan parlamento binası önüne ulaşmasının ardından burada çelik zırhlı konteynerinin içinden partililere seslendi. Kadri devrim yapma iddiasıyla Haziran'da ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

  Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için verdiği 48 saatin sona ermesinin ardından "Kırmızı Bölge" olarak adlandırdığı hükümet binalarına gireceklerini açıklamıştı. İmran Han, Pakistan'da geçen yılki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor. Pakistan Adalet Hareketi, 14 Ağustos'tan bu yana Başbakan Şerif'in istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor.

  Pakistanda hükümet karşıtları vinçle ilerliyor

  POLİS MÜDAHALE ETMEDİ

  Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in istifasını isteyen on binlerce kişi, parlamento binasına yürüyüşe geçmişti.

  Maske takan, tel makasları taşıyan hükümet karşıtı göstericilerin, İslamabad'da "Kırmızı Bölge" olarak adlandırılan, parlamentonun yanısıra devlet başkanlığı ve başbakanlık resmi konutları ve çok sayıda diplomatik misyona ev sahipliği yapan bölgeye giden yollardaki konteynerleri vinçle kaldırdığı, polisin göstericilere müdahele etmediği gözlendi.

  Pakistanda hükümet karşıtları vinçle ilerliyor

  Pakistan Adalet Hareketi ve Pakistan Halk Hareketi destekçilerinden oluşan göstericiler, yürüyüş sırasında "Navaz git" sloganı atarken, şu ana kadar bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı.

  Göstericiler arasında kadın ve çocukların yer aldığı, başbakanlık konutunun güvenliğinin asker tarafından sağlandığı görüldü.

  Pakistanda hükümet karşıtları vinçle ilerliyor

  Pakistanda hükümet karşıtları vinçle ilerliyor


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı