Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pakistan'da halkın yüzde 70'i Taliban'a karşı

  A.A.
  14.08.2009 - 09:40 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da yapılan bir kamuoyu yoklamasında, halkın Taliban militanlarına yönelik görüşünün çarpıcı bir şekilde değiştiği ortaya çıktı.

  Merkezi Washington'da bulunan tarafsız araştırma kurumu Pew Global Attitudes Project'in yaptığı araştırmaya göre, Pakistanlıların yüzde 70'i Taliban militanlarına karşı olduğunu, yüzde 10'u Taliban'ı onayladığını, yüzde 64'ü ise hala ABD'yi düşman olarak gördüğünü ifade etti.

  Araştırma, mayıs ayının sonunda ve haziran ayının başında, şehirlerde 1254 Pakistanlı ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Araştırma sonucuna göre, El Kaide'ye verilen destek yüzde 9'da kaldı.

  Pakistan'a en çok bağış yapan ülke olmasına ve Afganistan sınırında terör karşıtı operasyonları Pakistan'la birlikte yapmasına rağmen ABD'ye destek veren ve “ortak” olarak tanımlayanların oranı da yüzde 9 olarak belirlendi.

  Araştırmaya göre, ABD Başkanı Obama'ya halk yüzde 13'ü güven duyarken, yüzde 53'ü de ABD ile ilişkilerin gelişmesini istiyor.
  Halkın yüzde 58'i, ülkenin bağımsızlığını ihlal olarak gördükleri için ABD'nin Pakistan içinde militan hedeflerine füze saldırılarında bulunmasına karşı çıkıyor.

  Associated Press ajansı ile görüşen Pakistanlıların bazıları ise, ABD'nin yeni yönetimle Pakistan'a karşı politikasında bir değişiklik olmadığı görüşünü savundu.

  Lahor kentinde 45 yaşındaki avukat Muhammed Zaman, “Obama, yeni şişenin içindeki eski bir şarap gibi” derken, Ketta'da 26 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali Ahmed Mengal, “bir zamanlar onları severdim, ama şimdi onlara saygı duymuyorum, çünkü masum insanların öldürülmesine karşıyım” diye konuştu.

  AP'ye konuşan Pakistanlılar, Taliban'ın acımasızlığıyla ilgili artan kanıtların, militanlara yönelik düşüncelerini sarstığını ifade etti.
  2008 yılında yapılan kamuoyu yoklamasında Pakistanlıların yüzde 27'si Taliban hakkında olumlu, yüzde 33'ü olumsuz görüş bildirirken, geri kalanı yorum yapmamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı