GeriDünya Pakistan'da bir nesil yok oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  95
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da bir nesil yok oldu

Pakistan'da bir nesil yok oldu
refid:3355673 ilişkili resim dosyası

UNICEF kaynakları geçen cumartesi günü Güney Aysa'yı vuran 7.6 büyüklüğündeki depremde sadece Pakitastan'da ölü sayısının 30 ila 40 bin arasında olduğunu bildirirken Pakistan Ordu Sözcüsü General Şevket Sultan, depremde, “bir neslin kaybedildiğini” söyledi.

AFP'ye açıklama yapan Sultan, depremde birçok okulun yıkıldığını ve binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Bütün bir nesil kaybedildi. Kurbanların çoğu okullu çocuk” ifadesini kullandı.
  
Sultan, Muzafferabad'da zarar görmeye ev, depremden etkilenmeyen aile bulunmadığını, kentin yüzde 70'inin yıkıldığını belirtti.
  
Öte yandan, Balakot kentinde, bir okulun yıkıntılarında yapılan arama-kurtarma çalışması sonucu 4 yaşında bir kız çocuğunun depremden 48 saat sonra kurtarıldığı ifade edildi.

ÖLÜ SAYISI 30 İLA 40 BİN ARASINDA

İslamabad'daki UNICEF sözcüsü, “Hükümet, depremde 30 ila 40 bin arasında ölü olduğunu söyledi” dedi.
  
Adını açıklamak istemeyen üst düzey bir Pakistanlı yetkili de, ”Pakistan'da 30 ila 40 bin arasında ölü var, yaralı sayısıysa 60 binin üzerinde” diye konuştu.

EN ÇOK ÖĞRENCİLER ÖLDÜ

Depremin sabah tam çocuklar derse girdikten sonra vurması da ölü sayısının artmasının nedenlerinden biri oldu.

Pakistan’ın Balakot Kasabası’ndaki bir köyde sabah 8:50’de deprem vurduğunda üç okulun öğrencileri, bayrak törenini bitirmiş ve sınıflara yeni girmişlerdi. Biri ilkokul, biri ortaokul biri de kız okulu olan bu okulların üçü de yerle bir oldu. Enkazlarının altından yüzlerce çocuk cesedi çıkarıldı.

UCUZ MALZEME

Yüzlercesi de halen enkaz altındalar. Patangi adlı köyün polis şefi, bir okul enkazının altında kalan 350 çocuğun canlı

/images/100/0x0/55ea106af018fbb8f8690281
çıkma umudunun kalmadığını söyledi. Okulların ucuz malzeme ile inşa edildikleri suçlaması yapıldı. Ölen çocuk sayısı en az 400 olarak tahmin edilirken 200 kadar da askerin toprak altında kaldığı bildirildi.

TOPRAK YUTTU

Pakistan Yerel Ulaştırma Bakanı Tarık Faruk, sadece Keşmir’de yaklaşık 30 bin kişinin can verdiğini, binlerce kişinin yaralandığını söyledi. Yerel bakan, ‘Tahminlerimize göre, bölgemizde 30 bin civarında insan öldü. Köyler, kasabalar tamamen yıkıldı. Başkent Muzafferabad harabeye döndü. Bazı köylerde hiç kurtulan yok. Toprak insanları yuttu’ dedi.

42 BİN YARALI

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in sözcüsü de CNN’e açıklamasında ölü sayısının 18 bin olduğunu söyledi. Pakistan İçişleri Bakanı Eftab Han Şerpao ise Pakistan’ın kuzeybatısında ve sınırları içindeki Keşmir’de meydana gelen depremde ölenlerin sayısını 19 bin 136, yaralananların sayısını 42 bin 397 olarak açıkladı. Keşmir’in Hindistan sınırları içine giren bölgesindeki ölü sayısının ise 583’e ulaştığı bildirildi.

HİNDİSTAN'IN KEŞMİR BÖLGESİNDE YAKLAŞIK 2 BİN ÖLÜ
  
Güney Asya depreminde en çok zarar gören Keşmir'in Hindistan'a bağlı bölümünde ölü sayısının 2 bini bulabileceği bildirildi.
  
Hintli yetkili Naim Ahtar, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bölgede birçok dağ köyüne ulaşılamadığını ve buralarda yaşayan yaklaşık 10 bin kişiden haber alınamadığını söyledi.
  

6’LIK ARTÇI

Keşmir bölgesinde sokaklar ceset dolu. Çöken okulların evlerin enkazından insanlar çıplak elleriyle yakınlarını çıkarmaya çalışıyor. Deprem nedeniyle meydana gelen toprak kaymaları yüzünden dağ köylerine ulaşılamıyor. Bu arada depremin artçı şokları bile büyük. İlk sarsıntının ardından, büyüklüğü 6.3’ten 4.5’e kadar inen çok sayıda artçı şok meydana gelirken dün de tekrar 6 büyüklüğünde artçı şok meydana geldi.

Enkaz ceset dolu

Kurtarma ekipleri İslamabad’da çöken Margella Kulesi’nin enkazından ölü ya da diri çıkarmaya çalışıyorlar. Bir görevli, muhtemelen ölmüş olan bir kurbanın enkaz altından görünen koluna bakarak ne yapılabileceğini düşünüyor.

Ana yüreği nasıl dayansın

/images/100/0x0/55ea106af018fbb8f8690283


Depremin dersler başlar başlamaz okul çocuklarının canına kıyması yürekleri parçalıyor. En büyük facianın yaşandığı Balakot Kasabası’nda bir kadın, aralarında kendi çocuklarının da bulunduğu, sıra sıra dizilmiş 8 cesedin önünde ağlıyor.

Kasaba ve 3 okul yerle bir

Depremin en kötü vurduğu bölgelerden biri Pakistan’ın Kuzey Batı Sınır Eyaleti’ndeki Balakot Kasabası. Üç okulun içindeki öğrencilerle birlikte yerle bir olduğu kasabanın havadan görünüşü, tüm kasabadaki yıkımın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Dün bir bugün iki kepçe soktular
/images/100/0x0/55ea106af018fbb8f8690285


Pakistan’da enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmaları pek özenli yürütülmüyor. Uzmanların ‘72 saatten önce enkaza iş makinesi sokulmaz’ görüşüne karşın, dün bir, bugün iki hemen kepçeleri devreye soktular.

Türk ekibi 7 kişi kurtardı

Deprem felaketi nedeniyle ölü sayısının sürekli arttığı Pakistan'ın Muzafferabad kentinde Türk gönüllülerinden oluşan GEA ile TSK DAK ekibi, 7 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı.  Sağ çıkarılanlardan biri hastanede hayatını kaybetti.

Pakistan'da meydana gelen depremden en çok zarar gören şehirlerinden biri olan Muzafferabad'da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Depremden bir gün sonra şehre ulaşan Türk gönüllülerinin oluşturduğu GEA, şu ana kadar 6 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı. Ancak kurtarılanlardan 1 kişinin daha sonra hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. TSK DAK ekibi de enkazda yaptığı çalışmalar sonucu 1 kişiyi sağ kurtardı. Özgür Jammu-Keşmir Üniversitesi'nin enkazında halkın da yardımıyla çalışmalarını sürdüren GEA'nın, ayrıca birçok cesede ulaştığı öğrenildi.

Öte yandan, Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait kargo uçaklarıyla dün İslamabad'a gelen Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı ekipleri ile 4 kişilik GEA ve TSK DAK arama-kurtarma ve ilkyardım ekipleri, karayoluyla sabah saatlerinde kente ulaştı.
Şehirdeki bir okulun bahçesinde kamp kuran ekipler, daha sonra arama kurtarma ve ilkyardım çalışmalarına başladı.
Sağlık Bakanlığı personelinin oluşturduğu ekip, halkı tetanos ve difteriye karşı aşıladı. Halkı muayene eden ekipler, ayrıca küçük cerrahi müdahalelerde de bulundu.

Kentte durum

Depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığı Muzafferabad'da ölü sayısı sürekli artıyor. Enkaz altından çıkarılan cesetlerin bir kısmı sokaklarda bekletilirken, aşırı sıcağın da etkisiyle kentin bazı kısımları ceset kokuyor.
Kentte, yakınlarına ulaşamayanlar, ellerindeki fotoğrafları arama-kurtarma ekiplerine göstererek yakınlarını arıyor. Muzafferabad'daki spor sahası, sahra hastanesi olarak kullanılırken, yaralılar tedavileri için askeri helikopterlerle İslamabad'a sevk ediliyor.

Kentte erzak yardımlarının dağıtımı sırasında izdiham yaşanıyor. Depremde evleri zarar gören veya yeni bir depremden korkan birçok kişi, geceyi sokaklarda geçiriyor. Yetkililer, cesetlerin sokaklarda tutulması ve temiz su imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle salgın hastalık tehlikesine dikkati çekiyorlar. Haberleşme imkanlarının oldukça sınırlı olduğu şehire halen elektrik verilemiyor.

Deprem barışı

TARTIŞMALI
topraklarda meydana gelen depremin, yıllardır Hindistan ile Pakistan arasında süregelen Keşmir sorununa barışçı çözüm getirebileceği bildirildi. Hindistan’ın eski dışişleri bakanlarından ve Washington büyükelçilerinden Lait Mansingh, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, ‘Deprem felaketi barış sürecinin ilerlemesine kesinlikle katkıda bulunacaktır’ dedi. Mansingh, ortak olarak yürütülen yardım çabalarının karşılıklı güveni de artıracağını belirterek, ‘Bu ortak bir trajedi. Bu konunun hiçbir politik yanı yok. İnsanların yakınlaşmasına yardımcı olacaktır’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle