GeriDünya Pakistan'da ABD operasyonunda 12 militan öldürüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da ABD operasyonunda 12 militan öldürüldü

İstihbarat yetkilileri ABD’ye ait bir insansız hava aracının Pakistan’ın Afgan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde operasyon düzenlediğini, bombardıman sonucunda 12 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Düzenlenen saldırı, ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke’un Mart ayında başlatılan Pakistan-ABD diyalogunun bir adımı olarak İslamabad’a gelişinden birkaç saat sonra yaşandı.

 

İnsansız aracın hedefinin Miranşah’ın 25 kilometre doğusundaki Sokhel Köyü’nde bulunduğundan şüphelenilen militan üssünü hedef aldığı belirtildi. Bölgenin en büyük şehri olan Miranşah, Taliban ve El Kaide’nin yuvası olarak biliniyor.

 

Adının açıklanmaması kaydıyla Reuters haber ajansına konuşan bir istihbarat yetkilisi, “El Kaide ve Taliban’la bağlantılı bir kampa yapılan saldırıda 12 militan öldürüldü, üç tanesi de yaralandı” derken bir başka istihbarat yetkilisi açıklamayı doğruladı. Bölge halkından bir kişi Reuters’a 11 ceset gördüğünü söyledi. Ancak ölenlerin hangi ülkeden olduğu açıklanmadı.

 

ABD geçtiğimiz Aralık ayında Ürdünlü bir intihar bombacısının yedi CIA çalışanının ölümüne neden olduğu tarihten bu yana Pakistan’ın kuzeybatı bölgesine düzenlediği hava operasyonlarını artırdı.

 

ABD’nin müttefiki olan Pakistan yetkililer insansız hava aracı saldırılarına defalarca resmen itiraz ederek, operasyonların ülkenin bağımsızlığını tehdit ettiğini ve ülkedeki ABD karşıtlığını artırdığını söyledi.

 

Bu arada Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mehmud Kureyşi, Holbrooke'la düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında gazetecilere, Temmuz ayında Hillary Clinton'ın İslamabad'a bir ziyarette bulunacağını duyurdu.

 

Kureyşi, "Clinton'ın stratejik diyalogun ikinci oturumu için başkentimizi ziyaret etmesini bekliyorum" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle