GeriDünya Pakistan'da 1 günün terör bilançosu: 37 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da 1 günün terör bilançosu: 37 ölü

Pakistan'ın çeşitli yerlerinde bugün meydana gelen terörist saldırılarda 37 kişi öldü, 113 kişi yaralandı.

Pakistan ordusunun 16 Ekimde Güney Veziristan'da Taliban militanlarına karşı başlattığı operasyonlar devam ederken; teröristler Kuzey Batı Sınır Eyaleti (NWFP) ve Belucistan Eyaletinde gerçekleştirdikleri saldırılarda toplam 37 kişi öldü, 113 kişi yaralandı.

Teröristlerin ilk eylemi NWFP'nin başkenti Peşaver'de sabahın erken saatlerinde gerçekleşti. İstihbarat merkezi yakınlarında ve askerlerin geçiş güzergahında meydana gelen patlamada çoğu sivil 17 kişi öldü, 85 kişi yaralandı. Hedefteki istihbarat binası, Güney Veziristan, ordu tarafından yürütülen operasyonların idare merkezi olarak biliniyor.

İkinci eylemde intihar saldırganının hedefi yine NWFP'de Peşaver yakınlarında Bannu kentindeki bir polis karakoluna oldu. Polis, karakol binasına girmek isteyen şüpheliyi durdurmak istemesinin ardından intihar saldırganının üzerindeki bombayı patlatması sonucunda 7 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Patlamada karakol binası tamamen yerle bir olduğu bildirildi.

Teröristler, Belucistan Eyaleti sınırları içinde bulunan Bollan kenti kırsalında NATO'ya yakıt taşıyan 5 tankere saldırı düzenledi. Saldırıda petrol tankerlerinin tamamının ateşe verildiği ve tanker sürücülerinden birinin öldüğü, bir sürücünün yaralandığı bildirildi.

Pakistan ordusu akşam saatlerinde basına yaptığı açıklamada, NWFP eyaletinin sınırları içindeki Güney Vezirista'ın Ahmetvam, Candola ve Sararogha mevkilerinde teröristlerin saldırısı sonucu 12 askerin öldüğünü, 2 askerin yaralandığını bildirildi.

Pakistan ordusunun ekim ayı ortasında Taliban militanlarına karşı başlattığı operasyonlarda en kanlı günlerinden birini geride bırakırken bu günün bilançosu 37 ölü, 113 yaralı oldu.

Gün içerisinde arka arkaya gerçekleşen saldırıları devlet başkanı Asıf Ali Zerdari, başbakan Yusuf Rıza Gilani ve eyalet hükümetleri yayımladıkları mesajlarla kınadıklarını duyurdu.

Pakistan ordusunun Güney Veziristan'da devam eden operasyonlarında bugüne kadar 480 teröristin öldürüldüğünü buna karşılık 70 güvenlik görevlisini kaybettiklerini açıklamıştı. Çatışmaların devam ettiği bölgeye gazetecilerin ve gözlemcilerin girişine izin verilmediği için bu sayı bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle