GeriDünya 'Pakistan Svat'ta yargısız infaz yaptı' iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Pakistan Svat'ta yargısız infaz yaptı' iddiası

Pakistan ordusunun bahar aylarında geniş kapsamlı operasyonlar düzenlediği Svat vadisinde Taliban militanı olduğundan şüphe edilen 14 kişinin cesedi bulundu.

Cesetler dün köylüler ve yerel yetkililer tarafından Svat vadisindeki Çarbağ kasabası yakınlarında çeşitli yerlere atılmış olarak bulundu. Kasabada öğretmenlik yapan Veli Han, farklı yerlere atılmış cesetlerde kurşun yaraları bulunduğunu söyledi.

Svat vadisinde daha önce bulunan 18 cesedin ardından 14 cesedin daha ortaya çıkması, Pakistan ordusunun Taliban militanlarına karşı yargısız infazda bulunduğu iddialarını yeniden gündeme getirdi.

Bağımsız Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'nun Genel Sekreteri I. A. Rehman, yargısız infazları güvenlik kurumlarının yaptığından şüphe ettiklerini belirterek, öldüren ve öldürülenlerin kim olduğunun belirlenmesi için doğru dürüst bir soruşturma yapılmasını istediklerini ifade etti. Daha önce de soruşturma yapılması talebinde bulunduklarını hatırlatan Rehman, şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadığını, durumun ciddi olduğunu ve araştırılması gerektiğini vurguladı.

Pakistan ordusu yargısız infaz yaptığı iddialarını reddediyor. Ordu sözcüsü Tümgeneral Athar Abbas, ölümlerin, bölgedeki insanların öç alma duygusunun sonucu olabileceğini iddia etti.

İslamabad yönetimi, başkentin kuzeybatısındaki Svat vadisinde faaliyet gösteren Taliban militanlarının İslamabad'a 100 kilometre kadar yaklaşmaları üzerine nisan ayında kapsamlı bir operasyon başlatmış, operasyonlarda yüzlerce militan öldürülmüş, yüzlercesi de vadi dışına kaçmak zorunda kalmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle