GeriDünya Pakistan: Hint pilot askeri etik kurallara göre muamele görüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan: Hint pilot askeri etik kurallara göre muamele görüyor

Pakistan: Hint pilot askeri etik kurallara göre muamele görüyor

Dün, Hindistan ve Pakistan arasında paylaşılamayan Keşmir bölgesinde Hint savaş uçağının düşmesinin iki ülkeden ardından açıklamalar peş peşe geldi. Hindistan, bir uçaklarının ’teknik hata’ nedeniyle düştüğünü; kendilerinin de bir Pakistan uçağını düşürdüklerini; Pakistan ise 2 Hint savaş uçağını vurduklarını ve birinin düştüğünü, 1 pilotun ise gözaltına alındığını duyurmuştu.

PAKİSTAN BAŞBAKANI KHAN: "HİNDİSTAN’I DİYALOG KURMAYA DAVET EDİYORUZ, BİZ HAZIRIZ"

Pakistan Başbakanı İmran Khan, Pakistan ordu sözcüsü Asif Ghafoorun; Pakistan hava sahasında, 2 Hint savaş uçağının vurulduğunu, birinin düştüğünü ve bir pilotun da gözaltına alındığını duyurmasının ardından yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yaptı.

Açıklamasında, Hindistanı diyaloga çağıran Khan, "Oturup sorunlarımızı diyalog yoluyla çözmeliyiz. Daha iyi bir durum h?kim olmalı. Pulwama saldırısı sonrası soruşturma teklifi yapmıştık. İşbirliği çağrısında bulunmuştuk. Bugün bir kez daha Hindistanı diyalog kurmaya davet ediyoruz. Biz hazırız." İfadelerini kullandı.


"ETİK KURALLARA UYGUN MUAMELE GÖRÜYOR"

Pakistan ordu sözcüsü Asif Ghafoor ise, Twitter hesabından Hint pilotun fotoğrafını yayınlayarak ellerinde sadece bir pilotun bulunduğunu belirtti ve "Abhi Nandan askeri etik kurallara göre muamele görüyor" açıklamasında bulundu.

GÖZALTINA ALINAN PİLOTUN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Pakistan askerlerince gözaltına alınan pilotun görüntüleri sosyal medya kanallarında yayınlandı. Görüntülerde, bölge halkı ve askerlerin bir dere üzerinde pilotu yakaladıkları; sivillerden bazılarının pilota vurduğu; askerlerin ise pilotu olay yerinden götürmeye çalıştığı görülüyor. Görüntülerde askeri bir noktaya götürülen pilota, Pakistan askerlerinde tıbbi müdahalede bulunulduğu, tedavisinin ardından içecek ikram edildiği görülüyor.

Pakistan: “Bir Hint pilot elimizde”Pakistan, hava sahasına giren 2 Hindistan uçağını düşürdüğünü ve bir pilotu ele geçirdiğini duyurdu. Pakistan ve Hindistan tartışmalı Cemmu ve Keşmir bölgesinde sabah saatlerinde gergin dakikalar yaşadı. Pakistan ordusu sözcüsü Tümgeneral Asif Ghafoor yaptığı açıklamada, Pakistan hava sahasında Hindistan’a ait 2 savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. İki uçağın parçalarının farklı noktalara düştüğünü belirten Ghafoor, bir Hindistanlı pilotun ise askerler tarafından ele geçirildiğini ifade etti.Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın savaş uçaklarının Keşmir Sınır Kontrol Hattı’nda hava saldırısı düzenlediğini belirtti. Bunun üzerine Hindistan makamları Pakistan savaş uçaklarının geri püskürtüldüğünü ve bir Pakistan uçağının düşürüldüğünü duyurdu.Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattığını açıklarken, Hindistan da Pakistan uçaklarının hava sahasına girmesi üzerine 4 havalimanını sivil uçuşlara kapattığını duyurdu. Flight Radar, uluslararası uçuşların da gerilimden etkilendiğini açıkladı.Hindistan’dan olaylara ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle