GeriDünya Pakistan Başkanı Gilani'den ölümcül hastalık uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan Başkanı Gilani'den ölümcül hastalık uyarı

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani sellerden etkilenen bölgelerde 3,5 milyon çocuğun ölümcül hastalıkların tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Başkent İslamabad'da bulunan Ulusal Afet Yönetim Kurumu'nda (NDMA) konuşan Gilani, Temmuz ve Ağustos ayındaki sellerden etkilenen bölgelerde yetersiz beslenme, kirli su ve soğuk havalar nedeniyle 3,5 milyon çocuğun ölümcül hastalıklara yakalanma tehdidi altında olduğunu söyledi.

Pakistan tarihinin en büyük doğal felaketiyle karşı karşıya olduğunu belirten Pakistan Başbakanı, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarının selzedeler için bütün imkanlarını seferber ettiğini ifade etti.

Sel bölgelerindeki çocuklarda en fazla ishal, dizanteri, sıtma ve kolera gibi hastalıkların görüldüğüne işaret eden Gilani, sellerin başladığı temmuz ayından bu güne kadar bin 534 çocuğun hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Gilani ayrıca, 200'den fazla hastahane ve sağlık kuruluşunda seller nedeniyle ağır hasar meydana geldiğini kaydetti.

Pakistan'da temmuz ve ağustos aylarındaki sellerde 2 binden fazla kişi hayatı kaybetmiş, 8,5 milyon kişi evsiz kalmış, 21 milyon kişi sellerden doğrudan etkilenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle