GeriDünya Pakistan 5 ABD'liyi tutukladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan 5 ABD'liyi tutukladı

Pakistan 5 ABD'liyi tutukladı
refid:15127456 ilişkili resim dosyası

Pakistan'da mahkeme, El Kaide terör örgütüyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 5 ABD vatandaşı öğrenciyi 10'ar yıl hapis cezasına mahkum etti. ABD'li yetkililer Pakistan mahkemesinin kararına saygı gösterdiklerini belirtti.

ABD ONLARA SAHİP ÇIKMADI / FOTO GALERİ

Sargoda Mahkemesi Başkanı, eldeki delilleri değerlendirerek, 6 aydan fazla bir süredir yargılanan ABD vatandaşı öğrencilerin, terör eylemi planlamak ve yasa dışı gruplara kaynak sağlamaktan suçlu bulunduğunu açıkladı.  

Gözaltındayken ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının ve Pakistan polisinin işkencesine maruz kaldıklarını ve yaşananların komplo olduğunu iddia eden hükümlülerin avukatıysa, bu kararı üst mahkemede temyize götüreceklerini belirtti.

El Kaide adına eylem planlamak suçlamasıyla 10 Aralık 2009'da Pakistan’ın doğusundaki Sargoda kentinde bir eve düzenlenen baskında tutuklanan ABD'liler, ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

Mahkum edilen ABD vatandaşlarından Ömer Faruk ve Vakar Han'ın Pakistan, Rami Zamzam'ın Mısır, Aman Hassan Yemer ve Ahmed Minni'nin Etiyopya asıllı olduğu belirtildi.

ABD: KARARA SAYGILIYIZ

ABD'li yetkililer dava hakkında kamuoyuna çok fazla açıklama yapmazken, ABD büyükelçiliği sözcüsü Richard Snelsire Pakistan mahkemesinin kararına saygı gösterdiklerini söyledi.

Kasım ayında Virginia'daki evlerinden ayrılan ve ABD'de sabıka kaydı bulunmayan 5 kişinin aileleri, o tarihten sonra çocuklarının ortalıktan kaybolması üzerine Amerikan makamları ile bağlantıya geçmişti.

Aileler, yakınlarının videoya kaydettiği veda mesajında, savaş görüntülerine ve Müslümanların savunulması gerektiği çağrısına yer verildiğini belirtmişti. Daha sonra yakınlarının Sargoda'daki bir akrabalarının yanında kaldığını öğrenen aileler durumu FBI'a aktarmıştı.

 Tutuklanan kişilerin üzerinde Pakistan'daki bazı hassas noktaların haritaları ve saldırı planlarının çıktığı iddia edilmişti.

Yirmili yaşlarındaki 5 Amerikan vatandaşı mahkemeye verdikleri ilk ifadelerinde, ülkenin kuzeybatısındaki savaşta mağdur olan kişilere maddi ve tıbbi yardım götürmek amacıyla Pakistan'a geldiklerini söylemişlerdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle