Dünya Haberleri

DÜNYA

  Öztürk: Her şey yapılıyormuş gibi yapamam

  Kazım DOĞAN / WİESBADEN
  01.06.2017 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Hessen bağımsız milletvekili ve Almanya Türkiye Kökenli Milletvekilleri Ağı (Netzwerk Türkeistämmiger Mandatsträgerinnen - NTM) Başkanı Mürvet Öztürk, Yeşiller’den istifa etti.

  ÖZTÜRK, “Yeşiller Meclis Grubu’ndan ayrıldığımdan beri benim politik hedefimle, iktidardaki Yeşiller’in polikası arasındaki farkın büyüdüğünü görüyorum. Yeşiller’de bu şekilde politika yapamayacağımdan istifa ediyorum” dedi. Balkan ülkelerinin ‘güvenli ülke’ olarak nitelendirilmesini de eleştiren Öztürk, “Bir sonraki toplu sınır dışı Afganistan’a yapılacak. Afganistan da güvenli bir ülke değildir. Afganistan’da hiç kimse güvende değil. CDU-Yeşiller Eyalet Hükümeti, toplu sınır dışını hemen durdurmalı” diye konuştu.

  ANLAT ANLAT, ANLAYAN YOK

  Mürvet Öztürk, Hessen Meclisi’ne Yeşiller’den seçilmiş ancak eyalette Hıristiyan demokratlar ile hükümeti oluşturan partisinin mülteci politikasını ve NSU hakkındaki tutumunu eleştirerek Meclis Grubu’ndan ayrıldığını açıklamıştı. Eyalet Meclis Grubu’nun mülteci konusunu önemseniyormuş gibi yaptığını, ancak gereğini yapmadığını ve önerileri geri çevirdiğini belirten Öztürk, “Anlat anlat, anlayan yok. Hep kulis gerisinden tepki vermenin bir anlamı yok. Ben bu işe adımı veriyorum. Mülteci ve uyum konusu sözcüsüyüm. Çıkıp politikaları savunuyorum. Sorumluluğumuzu yerine getirmediğimiz halde her şey yapılıyormuş gibi anlatmam mümkün değil. ‘Anayasal bir hakkın yok edilmesini istemiyorum’ diyerek Hessen Yeşiller Mülteci ve Uyum Sözcüsü görevimden ve parti grubundan ayrıldım” demişti.
  Mürvet Öztürk, 2008 yılından beri Hessen Meclisi üyesi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı