GeriDünya ‘Özgür yaşayalım diye öldüler’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’
refid:27958966 ilişkili resim dosyası

Paris’teki saldırılarda ölen üç Fransız polis ve dört Yahudi’nin cenaze törenleri dün yapıldı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Görevlerini cesaret, kahramanlık ve asaletle yerine getirdiler” dedi.

FRANSA ve İsrail’de dün saldırılarda hayatını kaybeden üç Fransız polis ile dört Yahudi’nin cenaze törenleri vardı. Paris’te Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törende tabutları Fransız bayrağıyla örtülü üç polis memuru ülkenin en yüksek nişanı olan “Legion d’honneur” madalyası ile defnedildi. Cenaze törenine Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da katıldı. Hollande yaptığı konuşmada, “Onlar biz özgür yaşayabilelim diye öldüler” ifadelerini kullandı.

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’


Cumhurbaşkanı, “Görevlerini cesaret, kahramanlık ve asaletle yerine getirdiler. Polis olarak öldüler. Sizi temin ederim ki, Fransa’nın tamamı acınızı paylaşıyor. Bizim büyük ve güzel Fransa’mız hiçbir zaman parçalanmayacak, baş eğmeyecek ve eğilmeyecek” dedi. Dergiye baskın sonrası yaralı haldeyken sokakta vurularak öldürülen Müslüman polis memuru Ahmed Merabet’le ilgili olarak Hollande, “Merabet, bir Fransız Müslümanı, cumhuriyet’in, laikliğin değerlerini temsil etmekten gururluydu. Müslümanları öldüren fanatizmi herkesten daha iyi biliyordu” dedi. Polis memuru Merabet, Bobigny Müslüman Mezarlığı’nda defnedildi. Cenazesini kadınlar da taşırken, yakınları “Allahu ekber” diye bağırdı. Yahudi gıda ürünleri satan markete yapılan baskında hayatını kaybeden dört Yahudi’nin cenazeleri de dün Kudüs’te toprağa verildi. İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, burada yaptığı konuşmada, duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ölenlerin Yahudi oldukları için öldürüldüklerini söyledi.

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’

Törenin ardından Cezayir asıllı Merabet'in (40) cenazesi Bobigny Müslüman Mezarlığı'na getirildi. Merabet, mezarlıkta bulunan Takva Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra defnedildi. Cenaze törenine Merabet'in yakınları, meslektaşları, Fransa İslam Konseyi Başkanı Halil Ebubekir'in yanı sıra yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’ Koşer marketinde öldürülen Yahudiler Kudüs'te cenaze töreni

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’

Emniyet Müdürlüğü'ndeki törende Fransa Başbakanı Manuel Valls gözyaşlarını tutamadı.

‘Özgür yaşayalım diye öldüler’

Merabet, Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle