GeriDünya Özgür, demokratik bir seçim oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özgür, demokratik bir seçim oldu

Özgür, demokratik bir seçim oldu
refid:12168031 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak’ta seçim sonuçları netleşmeye başlarken, azınlıkların yaşadığı bölgeleri dolaşarak, Türkmenler ve Hıristiyanlara değerlendirmelerini sorduk. Türkmenlerin ticaretle uğraştığı Kayseri pazarında ve Hıristiyanların yaşadığı Ainkawa Mahallesi’nde ortak görüş, yapılan seçimlerin en demokratik ve en özgür seçim olduğu yönündeydi.

Seçimlerin Devlet Başkanlığı bölümünün galibi Mesud Barzani’nin en büyük destekçileri Kayseri pazarında. Ticaretin Türkmenlerin elinde olduğu çarşıda, esnaf parlamento seçimlerinde ise Türkmen adayı desteklemiş.

’Kürt Açılımı’ lafta kalıyor

Çarşının kahvehanesini 60 yıldır işleten Halil Salah (71), dar sokaklarda yürürken bizi davet ediyor. Duvarda 1900’lara ait Erbil fotoğrafların durduğu kahvehanede Salah, seçimlerin özgür bir ortamda yapıldığını , şimdiye kadarki en iyi sonucun alındığını öne sürüyor.

Haydar Abdullah (80) ise, Türkiye’de süren ’Kürt Açılımı’ tartışmalarını daha yakından izliyor. Abdullah, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açılımla ilgili sözlerini, "Konuşma var ama iş yok" diyerek değerlendiriyor, "Ama iyi adam" diye de ekliyor.

Çarşının ağırlıkla kuyumcuların bulunduğu bölümüne geçtiğimizde yaş ortalaması biraz daha düşüyor. Hayad Farhad (25), diğer bütün esnaf gibi Barzani’nin daha iyi olduğunu söylüyor. Suriye vatandaşlarının Suriye’den çıkışlarının, seyahat etmelerinin hiç de kolay olmadığını söyleyen Farhad, "Ama biz özgürüz, istediğimiz gibi seyahat ediyoruz. Buradan Diyarbakır’a, oradan İstanbul’a istediğimiz zaman geçiyoruz" diyor. Elektrik işleri ile uğraşan Dilovan Ahmed ise, PKK için, "Bize verilen haklar onlara verilirse silah bırakılır" değerlendirmesini yapıyor.

Hıristiyanlar: Sonuç çok makul

Hıristiyanların yaşadığı Ainkawa Mahallesi de Barzani’nin destekçileri arasında. Alkollü içki satışının yapıldığı ve gece hayatıyla Erbil’in en renkli merkezlerinden Ainkawa’da nargile satan Ebu Kennan Usin, seçim sonuçlarını, "Neticeler çok makul. Sorunların hızla aşılmasına yol açacak. Çok özgür bir seçim oldu" diye değerlendiriyor.

Alkollü içki satan Hasan Mustafa ise, listelerin çok olmasının özgürlüğüe katkı sağladığının altını çizerek, "Hıristiyanlar bir liste yerine şimdi üç liste ile seçime girdi. Ermeniler yoktu onlar da var" diyor. Müzik CD’si satan Servan Ahmet de, Hıristiyanların büyük eksikleri olmadığını belirtip, "Evinden çıkarılanların dönmesi lazım" diyor.

Kartonlu siesta

Erbil’de öğle saatlerinde gölgede 50 dereceyi bulan sıcaklar nedeniyle hayat neredeyse durma noktasına geliyor. Kayseri pazarında, esnafın büyük bölümü dükkan kapatarak, dinlenmeye çekiliyor. Bazıları da karton gölgelikler altında uyumayı tercih ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle