GeriDünya Oy için ahizeye sarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oy için ahizeye sarıldı

Oy için ahizeye sarıldı
refid:16191017 ilişkili resim dosyası

ABD, ekonomik kriz, Irak ve Afganistan savaşlarının gölgesinde bugün Kongre seçimine gidiyor. Obama’nın Demokratlarının sandıkta hezimete uğraması kesin gibi. Senato’da ise çoğunlukta kalabilirler. Dün Beyaz Saray’a kapanan Obama, Twitter’a mesaj atarak destek istedi. Hatta bazı seçmeni bizzat telefonla aradı.

BUGÜN Amerikalılar, 2 yıllığına seçilen 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı, üyeleri 6 yıl görev yapan ve iki yılda bir yaklaşık 3’te 1’i yenilenen 100 üyeli senatonun 37 koltuğu ve New Hampshire ile Vermont dışında 4 yıl görev yapan 50 valiliğin 37’si için sandık başına gidecek.
Bu üç büyük alan dışında belediye meclis üyeliklerine kadar birçok ufak pozisyon için de oy kullanılacak. Ayrıca halka 160 referandum sorusu sorulacak. En ilginçleri, ‘Öneri 19’ adıyla eyalet genelinde marihuana kullanımının serbest bırakılmasını da oylayacak olan Californialılar.
Cumhuriyetçiler, Bill Clinton’ın ilk 2 yılına tepki gösterip Senato ve Temsilciler Meclisi’ni Cumhuriyetçiler’e veren halkın bu seçimde yine 1994’teki gibi davranacağını savunuyor. Obama ise halkın 2008 ruhunu canlandırıp Demokratlara sahip çıkacağını iddia ediyor.
Tsunami uyarısı
Senatoda toplam 59 üyesi bulunan Demokratların 40 koltuğu yarışa katılmıyor. Dolayısıyla Demokratların, 11 koltuk alması yetiyor. Anketler, Demokratların, çoğunluğu Senatoda koruyabileceğini gösteriyor.
Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde ise çoğunluğu ele geçirmeleri, neredeyse kesin. Şu anda Demokratların 255, Cumhuriyetçilerin 178 üyesi var. Yapılan projeksiyonlara göre ise Cumhuriyetçilerin sayılarını 232’ye çıkarmaları bekleniyor. Huffington Post, Beyaz Saray’a doğru gelmekte olan siyasi dalgayı, “Tsunami uyarısı” diye verdi. Ancak Bill Clinton’ın yaşadığı ara seçim felaketinin ardından yeniden başkan seçilmeyi başardığını da hatırlatmadan edemedi. Obama ise dün Beyaz Saray’a kapandı. Twitter’dan mesaj atarak destek isteyen Başkan, New Hampshire, Florida, New Mexico, Hawaai gibi eyaletlerdeki Demokrat Partili gönüllüleri bizzat aradı.

5 Türk aday var

Ara seçimlerde, Türk kökenli 5 aday da yarışacak.
- Oz Bengur, Maryland eyalet meclisi üyeliği için yarışıyor.
- Yunus Aksoy, California Irvine Belediye meclisi için aday.
- John Alpay, California San Clemente’nin üç kişilik eğitim kurumuna girmek istiyor.
- Timur Taluy, California’da Oxnard kentinin liman müdürlüğünü almak için çalışıyor.
- Jay Karahan, Teksas’ta Houston adli mahkeme hakimliğine yeniden aday.

Çay Partisi Kongre’yi zorluyor

BU kampanya döneminin tartışmasız en büyük yıldızı, muhafazakâr Çay Partisi’ydi. Mitingler dışında, Kentucky’den California’ya örgütlenip kendi adaylarını destekledi. Çay Partisi etkisiyle her iki partide de görevdeki politikacılar, önseçimlerde teker teker döküldü.
Önseçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin bazı liberal eğilimli isimlerine de cephe alarak aday çıkarmayı başaran Çay Partisi’nin sandıkta nasıl bir performans izleyeceği merak konusu. Çünkü Çay Partisi güçlü çıkarsa, doğal lideri olarak görülen Sarah Palin, 2012 yılında Obama’ya karşı Cumhuriyetçi Parti’den aday olabilir.

Cadılar Beyaz Saray’da

ABD Başkanı Obama, eşi Michelle ve kayınvalidesi Marian Robinson ile birlikte Cadılar Bayramı vesilesiyle bölge sakinleri ile asker çocuklarına evsahipliği yaptı. Frankenstein’dan Oz Büyücüsü’ne kadar çeşitli karakterlere giren çocuklar, şekerlemelerini başkanın elinden aldılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle