GeriDünya Ovadia: Türkiye'nin islamlaşmasından korkmuyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ovadia: Türkiye'nin islamlaşmasından korkmuyoruz

Türkiye’deki Musevi Cemaati Sözcüsü Silvio Ovadia, AKP’nin artan gücünden kaygı duymadığını belirterek “Türkiye’nin İslamlaşmasından korkmuyoruz” dedi.

Silvio Ovadia, İsrailli Ynet sitesine yaptığı açıklamalarda seçimin sonucundan ve AKP’nin artan gücünden kaygı duymadığını söyledi. Ovadia “Türkiye’nin İslamlaşmasından korkmuyoruz. Osmanlı Imparatorluğu döneminde bile Padişah, Musevilere çok büyük bir yakınlık gösteriyordu bu nedenle buradaki Yahudi yaşam için kaygılı değiliz” dedi.

Ülkenin yakın geleceği konusunda endişe duymadığını belirten Ovadia, “Türkiye, İran değil; burada mollalar yok. Elbette ki dini topluluklar var ancak aynı şey değil. İran’dan çok daha modern ve İran’dan farklı olarak Türkiye’de laik kısmı çok güçlü” şeklinde konuştu. Ovadia şöyle devam etti:

“Ayrıca (Başbakan) Erdoğan’ın iktidardaki partisi AKP, Türkiye’deki günlük gündemini değiştirecek kadar güçlü olduğunu düşünmüyor. İran’ın aksine petrol ve gazımız yok bu nedenle diğer ülkelere bağlıyız bu bizi çok daha kırılgan kılıyor. Önce Müslüman sonra İranlı olan İranlılardan farklı olarak Türk halkının her şeyden önce Türk olduğuna işaret edilmeli.”

Ovadia, bir örnek olarak da CHP’ye oy verenlerin arasında başörtülü kadınların bulunduğuna dikkat çektikten sonra Türkiye’de dinin, insanların özel hayatına ait olduğunu, insan ile devlet arasındaki bir şey olmadığını vurguladı.

AKP zaferinin nedenlerini de değerlendiren Ovadia, “Kuşku yok ki iktidarda geçirdikleri yıllarda halk için çok şey yaptılar. Enflasyon yok, para birimi güçlü ve piyasa yükseliyor. İhracat ve ithalatı artırdık ve hükümet birçok şirketi özelleştirerek yabancılara sattı, böylece Türk ekonomisine milyarlar girmesini sağladı” değerlendirmesini yaptı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle