GeriDünya Ortega'yı sarsan tecavüz iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortega'yı sarsan tecavüz iddiası

Nikaragua'nın Eski Devlet Başkanı Daniel Ortega, kendisini tecavüzle suçlayan üvey kızının iddiasından aklanmak için milletvekili dokunulmazlığından vazgeçti.

Ortega, masum olduğunun kanıtlanması için mahkemeye başvurarak, yargılanma istedi. 1979-1990 yılları arasında Nikaragua'yı yöneten Ortega'nın başını ağrıtan olay, geçen yıl patlak verdi. Ortega'nın üvey kızı Zoilamerica Narvaez, mahkemeye başvurup ‘‘1978-1999 döneminde üvey babamın cinsel ve psikolojik şiddetine hedef oldum. Ben 11 yaşındayken bana tecavüz etti. Devrim adına bunları yaptığını ve bana ruhsal istikrar kazandırdığını söylüyordu. Evlendim, ama hálá telefonla tacizleri sürüyor’’ dedi. Sandinistaların efsanevi lideri, 53 yaşındaki Daniel Ortega, bu suçlamayı reddetti.

Ortega: Masumum

Ortega, mahkemeye başvurup, ‘‘4 Kasım'daki başkanlık yarışını aştık. Üçüncü kez liderliğe taliptim, olmadı. Bu davanın nihayetlenmesi için bir fırsat yaratılma zamanı. Masumum. Eşime danışıp bu kararı aldım’’ dedi. Böylece Ortega dokunulmazlığından vazgeçen ilk Nikaragua lideri oldu.

Üvey kızı şaşırdı

Ortega'nın 33 yaşındaki üvey kızı ise kararın sürpriz olduğunu belirterek, ‘‘Şeffaf ve yasal bir yargılama halinde Ortega'nın cinsel şiddetini kanıtlayabilirim ve böylece çektiklerimin sorumlusu ortaya çıkar’’ yorumunu getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle