GeriDünya Ortak tutum belgesine onay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortak tutum belgesine onay

Ortak tutum belgesine onay
refid:9025878 ilişkili resim dosyası

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesini onayladı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyinde, yarın Dışişleri  Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katılımıyla toplanacak Türkiye-AB  Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesi tartışılmadan onaylandı.

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyinde  Türk tarafına sunulacak belgede siyasi partilere açılan kapatma  davalarının yakından izlendiği belirtilerek, "AB, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konsey Venedik Komisyonunun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar"  deniliyor.

Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, görüş ayrılıklarının "tüm  vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe  saygı göstererek diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri" çağrısı  yapılan belgede, yargı konusunda şu görüşlere yer veriliyor: "AB tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı çalışan yargı  sisteminin hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinde ve AB müktesebatının  düzgün uygulanmasında son derece önemli ve hayati koşul olduğunu  Türkiye'ye hatırlatır. Yargı reformu için kapsamlı strateji hazırlığında  (Türkiye tarafından) bazı adımların atıldığını AB not eder. Bu kapsamda  özellikle yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini ve  hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece halkın  yargıya güveni artacaktır."

Bu kapsamda bölge temyiz mahkemeleriyle (bölge adliye mahkemeleri)  ilgili planların biran önce uygulamaya sokulması istenen AB ortak tutum  belgesinde, hakim ve savcılara Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM  kararları konusunda eğitimin artarak sürdürülmesi talep ediliyor.

Siyasi reformların yavaşlamasından üzüntü duyulduğu kaydedilen belgede,  "AB, hükümetin anayasayı değiştirme niyetini not eder. Türk anayasa  hukukunun Avrupa standartlarını bütünüyle kucaklayabilmesi için bu  (anayasa değişikliği) çok önemli bir fırsat sunmaktadır" deniliyor.

AB ortak tutum belgesinde makro ekonomik istikrar yolunda Türkiye'nin  geçen yıl önemli yeni kazanımlar sağlaması, borç dinamiklerini  iyileştirmesi, ihtiyatlı ve sıkı politikalarla mali konsolidasyonu  sürdürmesi, mali şeffaflığı artırması, sosyal güvenlik reformunu  geçirmesi, özelleştirmelerle ve mali disiplinle yatırım iklimini  iyileştirmesi övülse de cari açıktaki hızlı yükselişin "yakından  izlenerek acil önlemlere hazırlıklı olunması" uyarısı yapılıyor.

AB'nin Ortaklık Konseyi belgesinde, Slovenya dönem başkanlığı sırasında  açılması beklenen Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku fasıllarında  Türkiye'nin tutum belgelerini sunmasının ardından AB'nin ortak tutum  belgelerini hazırlamayı sürdürdüğü ifade ediliyor.

Fransa'nın daha önce AB belgelerine girmemesi için çalıştığı "katılım"  ve "üyelik" ifadelerine ortak tutum belgesinde birkaç kez yer veriliyor.

12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşmasının 23. maddesi uyarınca kurulan  ve kararların oybirliğiyle alınabildiği Ortaklık Konseyi, Türkiye ve AB  üyesi ülkeler, AB Komisyonu ve AB Konseyi temsilcilerinin katılımıyla  toplanıyor. Ortaklık Konseyinde Türkiye'nin ve AB'nin birer oy hakkı  bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle