Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ortak çağrıya ortak açıklama

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bild ve Hürriyet’in karikatür krizini yatıştırmak için yayınladığı ortak çağrı iki ülkenin siyasetçilerini de ortaklaşa harekete geçirdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ortak açıklamada şöyle dediler:

  Birlikte özgürlük ve saygı için

  "Galibi olmayacak bu çatışma ortamına birlikte karşı çıkıyoruz ve bu konuda beraber çalışmaya azimliyiz. Hoşgörü, başkalarının kültür ve dini mensubiyetlerine saygı gibi bizi birleştiren değerleri; demokrasi ve özgürlüğün esaslarını savunmalıyız."

  DÜNYADA daha fazla anlayış ve işbirliğine ihtiyaç duyulduğu, hatta bu yöndeki gayretlerin önemli mesafeler aldığı bir dönemde "Batı" ile İslam dünyası arasında ayrılığın giderek kuvvetlendiği izlenimini ortaya çıkaran gelişmelerle birdenbire karşı karşıya kalınmıştır. Bu bizi çok üzmektedir. "Medeniyetler Çatışması" tezine inananları haklı çıkartacak tehlikeli bir ortama sürüklenmemiz düşündürücüdür. Galibi olmayacak bu çatışma ortamına birlikte karşı çıkıyoruz ve bu konuda beraber çalışmaya azimliyiz.

  Hoşgörü, başkalarının kültür ve dini mensubiyetlerine saygı gibi bizi birleştiren değerleri; demokrasi ve özgürlüğün esaslarını savunmalıyız.

  Bu bağlamda, temelleri Avrupa’da bulunan ve halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye, önemli bir rol oynayabilir. Almanya’daki Müslüman cemaatlerden yükselen sağduyulu sesleri ve Müslümanların Peygamberine saygısızlığa karşı çıkarken, şiddeti açıkça reddetmelerini takdirle karşılıyoruz.

  İfade ve basın özgürlüğü demokrasinin temel taşlarıdır. Bu değerlerin sorgulanması halinde bizatihi vatandaşlar ve insan hakları zedelenir. Avrupa’nın geçmişinde bu konuda yeterince acı örnek bulunmaktadır. Aynı zamanda, hakların olduğu yerde sorumlulukların da olması gerekir. Tartışmalarımız, başkalarının kültürel ve dini duygularına saygı içinde sürdürülmelidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanları derinden yaralayan provokasyonlar birlikte yaşama irademize hizmet etmez.

  Bu anlayışla "Medeniyetler Çatışması"na doğru sürüklendiğimiz inancına yol açan tüm gelişmelere elbirliğiyle karşı çıkıyor, hem ifade özgürlüğünün hem de dine saygının yer aldığı bir diyalog yoluna geri dönülmesi gerektiğine inanıyoruz.

  Abdullah Gül ve Frank -Walter Steinmeier
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı