Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ortadoğu'ya da Mehmetçik

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Somali, Bosna ve Kosova'da uluslararası güç içinde önemli görevler üstlenen Türk askerinin şimdi de Ortadoğu'da kalıcı barışın sağlanması için devreye girmesi gündeme geldi. Mehmetçik'in Ortadoğu'da görev alabileceği fikri, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları durdurmak için sürdürdüğü mekik diplomasisi sırasında oluştu.

  Cem, halen El-Halil bölgesinde Norveçli sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte TÜF olarak adlandırılan uluslararası güçte görev yapan silahsız 16 Türk askerinin başarılı çalışmalarına dikkat çekti.

  Cem, Filistinlilerle yapılan görüşmelerde, Türk askerinin tüm Filistin topraklarında toplumsal barışa hizmet edebileceği fikrini ortaya attı. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, zaten Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu belirterek böyle bir oluşumu desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

  Öneri, El-Halil'de Türk askeriyle birlikte görev yapan Norveç'e de iletildi. Türkiye'nin NATO müttefiki olan Norveç de olumlu görüş bildirdi. Aynı şekilde İsrail de, Türk askerine tam destek verdiğini dile getirdi. Ancak İsrail, bölgede çatışmaların sona erdirilip anlaşmaya varılmasından sonra, Türk askerinin tüm Filistin'de konuşlandırılmasının daha doğru bir yaklaşım olacağını belirtti. İsrailli yetkililer Washington'da olumlu gelişmelerin de kaydedildiğini söylediler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı