GeriDünya Ortadoğu'da metcezir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu'da metcezir

Ortadoğu'da metcezir
refid:14552733 ilişkili resim dosyası

Ortadoğu'da pamuk ipliğine bağlı barış süreci gelen her açıklamayla adeta bir gelgit yaşıyor. Son olarak İsrail Başbakanı'nın Mısır ziyaretinin yarattığı olumlu hava, Kudüs'ten gelen açıklamalarla dağıldı.

Ortadoğu'da son 24 saat içinde İsrail-Filistin barış süreci açısından iki kritik açıklama geldi. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile İsrail-Filistin görüşmelerini görüşmek üzere önümüzdeki Pazartesi günü Kahire'ye gideceğini söyledi. 

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da barış görüşmelerini yeniden başlatma niyetinde olduğunu, görüşmelerin gelecek hafta yeniden başlayacağını umduğunu ifade etti.

"Biz barışa karşı değil, barıştan yanayız" diyen Netanyahu, geri dönüş hakları, İsrail'in bir Yahudi devleti olarak tanınması gibi konularda, ülkesinin çıkarlarını da gözetecek gerçek bir barış istediklerini ifade etti.

Barış görüşmeleri 2008 yılı sonunda, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği "Dökme Kurşun" operasyonu sırasında durmuştu.

"YENİ YERLEŞİM İNŞAATLARI SÜRECEK"

Netahyahu'nun açıklamaları barış görüşmelerinin yeniden başlamasına dair umutları artırırken, umutları kıran açıklama Kudüs belediye başkanından geldi.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, İsrail hükümetinin Doğu Kudüs’teki yerleşim inşaatlarını dondurduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Washington'da gazetecilere konuşan Barkat, inşa çalışmalarının dondurulmadığını sadece geçici olarak yavaşlatıldığını söyledi.

Barkat, inşaat çalışmalarının devam edeceğini, geçici yavaşlamanın sebebinin de Doğu Kudüs'te yeni Yahudi yerleşimlerinin inşasına karşı çıkan ABD'nin gösterdiği tepkinin İsrail hükümetinde yarattığı şaşkınlık olduğunu ifade etti.

Barkat'ın sözleri, Kudüs'teki yerel yetkililerin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Doğu Kudüs'teki yeni yerleşimlerin inşasını dondurduğu yönündeki açıklamalarının ardından geldi. Netanyahu’nun bu hamlesi ABD’yle yeni yerleşimler yüzünden gerilen ilişkileri düzeltme ihtiyacının bir yansıması olarak görülmüştü.

"TRUVA ATI" BENZETMESİ

Barkat ayrıca Kudüs'ün hiçbir bölümünün Filistinliler tarafından kontrol edilmesini kabul edemeyeceğini söylerken, böyle bir adımın da "Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bir toplumun içine Arap 'Truva atı' yerleştirmek olacağını" belirtti.

Filistinliler, Doğu Kudüs'ü kurulmasını planladıkları bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak görüyor.

Netanyahu, yerleşimlerin dondurulmasıyla ilgili kendi ağzından henüz herhangi bir açıklama yapmadı ancak Barkat'ın açıklamalarının, Obama yönetiminin İsrail-Filistin görüşmelerini yeniden başlatma çabalarını zora sokması bekleniyor.

ABD’nin girişimiyle İsrail’le Filistinliler arasında başlamasına karar verilen dolaylı görüşmeler İsrail’in Doğu Kudüs’te 1,600 yeni konut inşa etme planı nedeniyle askıya alınmıştı.

 

İsrail, Doğu Kudüs'ü 1967'deki 6 Gün Savaşları sırasında topraklarına katmıştı.

 

Kudüs'ün Yahudi mahallelerinde halihazırda 180 bin dolayında İsrailli yaşıyor. Kudüs'ün geleneksel Arap mahallelerinde yaşayan Yahudilerin sayısı ise 2 bin civarında hesaplanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle