GeriDünya 'Ortadoğu'da barışa engel Suriye'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ortadoğu'da barışa engel Suriye'

ABD Başkanı George W. Bush, ”Suriye'nin teröre destek verdiğini ve bu nedenle Ortadoğu'da barışa engel oluşturduğunu” söyledi.
 Iraklı’dan kurtuldu, ABD’ye vuruldu
 Bin Ladin’in yakalanması an meselesi

Bush, haftalık radyo konuşmasında, “Yaklaşık 30 yıldır Lübnan'da işgalci güç olarak bulunan Suriye'nin terörizme verdiği desteğin Ortadoğu barışının önünde önemli bir engel olduğunu” ifade etti.

Ortadoğu'da son dönemde önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Bush, “Lübnan'da onbinlerce kişi eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesini protesto etmek için sokaklara döküldü. Lübnanlılar korkunç iç savaş ve Suriye işgali nedeniyle yıllarca acı çekti” diye konuştu.

Lübnan halkının kendi kaderini, Suriye denetiminde olmayan özgür seçimlerle belirlemek istediğini belirten Bush, ABD ve Avrupa ülkelerinin Lübnanlıların yanında olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesini istediğini hatırlatan Bush, Suriye ordusu ve istihbarat servisinin çekilmesi halinde, Lübnan'da özgür seçimler düzenlenebileceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle