Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ortadoğu'da ateşkes tehlikede

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İsrail güvenlik kabinesinin ''aktif meşru müdafaa'' adını verdiği Filistinli militanların özel eylemlerle öldürülmesi politikasını açıkça onaylamasının ardından İsrail Ordusu'nun daha da sertleşmesi bekleniyor.

  Kabinenin ateşkesi, suikast ya da ''bertaraf etme'' politikasıyla birlikte sürdürme kararı zaten bir süredir sözde var alan ateşkesin hiçbir yere varamayacağı konusundaki umutsuzluğu güçlendirdi.

  İsrail medyasına göre, kabine bugün yaptığı toplantıyla orduya sert eylemler için yeşil ışık yaktı. Şimdi beklenen, Filistin yönetimini de hedef alması olası bu eylemlere ne zaman başlanacağı. İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yarın başlayacak Avrupa gezisi sonrasında İsrail Ordusunun Filistin Yönetimi'ne ''sert yumruklar atmaya'' başlaması bekleniyor.

  ŞARON: 'BU İŞİN ORTASI DA VAR'

  Şaron'un, belirli bir süre bu yumruklarla yetinmeyi, Filistin Yönetimine yönelik topyekün bir saldırıda bulunmadan ancak lideri Yaser Arafat'ı terörist olarak anmayı sürdürerek, aynı zamanda dünya kamuoyuna barış mesajları vererek bir ''ortayol politikası'' izlemeyi planladığı belirtiliyor. Şaron'un dünkü kabine toplantısında sağ ve soldaki bakanları aşırı uçlarla olmakla eleştirerek ''Bu işin bir de ortası var'' dediği ifade ediliyor. Bir yoruma göre ise, Şaron, Filistin Yönetimi'ne topyekün bir savaş açmak için İşçi Partili bakanların desteğini de kazanmayı bekliyor. İşçi Partili bazı bakanları Dışişleri Bakanı Şimon Peres'i, Arafat ile görüşmesinden dolayı eleştirmelerinin Şaron'un koalisyonu dağıtmadan Arafat'tan kurtulma umudunu artırdığı belirtiliyor.

  PERES FAKTÖRÜ

  Dünkü kabine toplantısında Filistinli militanların öldürülmesine ve Arafat'ın yasallığının sona erdirilmesi çabalarına karşı çıkan ve istifa tehtidinde bulunan Peres'in bugün güvenlik kabinesi toplantısında bu kararlar lehinde oy kullanması da koalisyonu dağıtmama çabası olarak yorumlanıyor.

  Şaron'un da aynı gerekçeyle Peres'in Arafat ile görüşmesini savunurken perde arkasında ise yakın çevresine ''Arafat'ın elini sıkarken Peres'in gözlerindeki özlemi gördünüz mü?'' diye alay ettiği belirtiliyor. Peres'in istifa ve ''koalisyondan çekilirim'' tehditlerinin Şaron'u daha ne kadar frenleyebileceği konusunda ise birtahminde bulunulamıyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın ziyareti sonrasında soğuma dönemi için 7 günlük geri sayımın başladığını ilan eden Filistin Yönetimi'ne göre bu süre yarın doluyor. İsrail güvenlik çevrelerine göre, Cuma gününden itibaren Filistin Yönetimi'nin ''Ben üzerime düşeni yaptım. Ateşkesi sağladım. Kontrolüm altında olmayan B ve C bölgelerinde yaşanan şiddet olaylarından ben sorumlu değilim'' diyerekyeniden ateş için yeşil ışık yakacak. Filistinli yetkililer, İsrail'insuikast politikasını sürdürme kararının da ateşkesin sonu olduğunu belirttiler.

  WASHİNGTON DA UMUDUNU KESTİ

  Washington da iki taraf arasında gerçek bir ateşkes sağlanmasındanumudunu büyük ölçüde kestiği belirtiliyor. Powell'ın bir süre önce Şaron'un ''Yahudileri öldürmek Filistinlilerin ve Arafat'ın doğasında var'' demesinden büyük umutsuzluğa kapıldığı ifade ediliyor. Washington'un bölgeye tekrar CIA Başkanı George Tenett'i göndermesi bekleniyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı