GeriDünya Ortadoğu’yu korkutan senaryo
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu’yu korkutan senaryo

Ortadoğu’yu korkutan senaryo
refid:16796863 ilişkili resim dosyası

2005 yılında Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilgili iddianamenin Lahey’deki özel mahkemeye sunulmasıyla Lübnan’da geri sayım başladı. Mahkeme 6 hafta içinde iddianameyi değerlendirecek. Suriye ve Hizbullah’ın önde gelen isimleri suçlanabilir. Lübnan’da sinirler gergin.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hizbullah’ın 11 bakanıyla istifa ederek Saad Hariri hükümetini düşürdüğü Lübnan’da krizi engelleme çabaları yoğun bir şekilde devam ederken, bölgedeki en büyük korkutan senaryo, Hollanda’nın Lahey kentinde Hariri suikastiyle ilgili kurulan uluslararası mahkemenin Lübnan’ı kaosa sokması. Şimdiki Lübnan Başbakanı oğul Saad Hariri’nin BM savcısı Daniel Bellemare’ye verdiği ifadenin ses kayıtlarının Hizbullah TV’sinde yayınlanması ve Hariri’nin isim vererek Suriye ve Hizbullah liderlerini suikastten sorumlu tutması, kötü senaryoyu daha da kuvvetlendirdi.
Kanadalı BM savcısı, güvenlik nedeniyle Lahey’in dışında Leidschendam kasabasında kurulan özel Uluslararası Hariri Mahkemesi’ne, 4 yıldır hazırladığı iddianamesini sundu.
Karadziç gibi suçlanabilir
Telekonferans düzenleyerek iddianamesi hakkında dün bilgi veren savcı Daniel Bellemare, suçlamaların çok somut olduğunu ve mahkeme hakiminin kısa sürede iddianameyi kabul edip etmeyeceğine karar vereceğini söyledi. Savcılardan Herman von Hebel de, mahkemenin polis gücü bulunmadığını ve suçlanan kişilerin yakalanmasının uzun sürebileceğini belirtti. Hebel, Bosna Hersek’teki katliamlardan sorumlu Sırp lider Radovan Karadziç’i örnek gösterdi.
Lübnan hükümetinden çekilerek Başbakan Saad Hariri’yi düşüren Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, mahkemenin ABD ve İsrail’in Hizbullah’a yönelik bir tuzağı olduğunu ileri sürmüştü. Hizbullah’tan yapılan yazılı açıklama ise, “Mahkeme ya da başka birisi liderlerimizi tutuklamaya kalkarsa, o elleri keseriz” tehdidi savuruldu.
Savcı Bellemare, davanın Eylül ayında başlamasını beklediğini belirterek, Lübnan halkına uluslararası adalete güvenmeleri çağrısında bulundu. 2005’teki suikastte bomba yüklü bir kamyonun havaya uçması sonucu Lübnan Başbakanı Refik Hariri ve 22 kişi hayatını kaybetmişti. Oğul Hariri’nin BM’ye
verdiği ifadede babasının ölümüyle ilgili Suriye’yi suçladığı ortaya çıkmıştı.

Davutoğlu Beyrut’ta Hariri ile görüştü
       
ŞAM zirvesinde Türkiye, Suriye ve Katar liderlerinin, ‘Suriye-Suudi Arabistan’ arabulucuk girimlerine destek verilmesi çağrısının ardından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, krizin baş aktörü Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile görüştü.  Davutoğlu’nun Hariri ile görüşmesine Katar Başbakanı Hamid bin Casim bin Cabir el Tani de katıldı. Davutoğlu ve El Tani, aralarında Hizbullah’ın da bulunduğu muhalefet temsilcileriyle de biraraya geldi.

Mahkeme süreci ve tutuklama kararları

- Suriye ve Hizbullah liderlerinin suçlanmasına kesin gözüyle bakılan mahkeme süreci ise hızlı işleyecek.
- BM Güvenlik Konseyi’nin verdiği yetkiyle hareket eden mahkemede, iddianameyi teslim alan ön duruşma hakimi Daniel Fransen, 6 ile 10 hafta arasında iddianameyi inceleyecek ve kabul edip etmeyeceğine karar verecek. Hakimin iddianameyi kısmen kabul etme yetkisi de bulunuyor.
- Kabul edilirse 6 ay içinde dava açılacak ve duruşmalara başlanacak. Dava açıldığı zaman iddianamede yer alan kişiler mahkemeye davet edilecek. Davete uyulmaması halinde tutuklama kararları çıkartılacak. Tutuklanamayan kişiler gıyabında yargılanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle