GeriDünya Ortadoğu Dörtlüsü: Barış görüşmeleri devam etmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu Dörtlüsü: Barış görüşmeleri devam etmeli

Ortadoğu Dörtlüsü: Barış görüşmeleri devam etmeli

Ortadoğu Dörtlüsü, İsrail ile Filistin yönetimi arasında görüşmelerin devamının "zorunlu" olduğunu belirtti. Filistinliler ise beklentilerinin karşılanmadığını açıkladı.

Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde bir araya gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır başta olmak üzere Arap dünyasındaki son gelişmeleri ve eylül ayından bu yana yapılamayan İsrail-Filistin görüşmelerini ele aldı.

 

Yapılan açıklamada, "Ortadoğu'daki olaylar dikkate alındığında,İsrail-Filistin görüşmelerinde duraksamanın bölgede barış perspektifine zarar verdiği" belirtildi ve taraflar arasında görüşmelerin devam etmesinin "zorunlu"olduğu dile getirildi.

 

TARİHİ KARARLA ALINMALI

Gazetecilere açıklama yapan Ashton, "Sürecin hareket halinde olduğunu ve ilerlediğini göstermemiz önemlidir" dedi.

 

Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat ise Ortadoğu Dörtlüsünün açıklamasının Filistinlilerin beklentilerini karşılamadığını bildirdi.

 

Bölgedeki olayların "tarihi kararlar" alınması gerektirdiğini kaydeden Erekat, "Bölgede tanık olduğumuz olaylar dikkate alındığında Ortadoğu Dörtlüsü’nün, İsrail'i ve Başbakan Benjamin Netanyahu hükümetini yerleşim birimlerini durdurmaya ve Doğu Kudüs'ün başkenti olacağı Filistin devletinin sınırlarını tanımaya zorlayacak tarihi kararlar almasını umut ederdik" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle