GeriDünya Ortadoğu’da aşk rüzgarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu’da aşk rüzgarı

Şiddetin azaldığı ortamda Filistin radyosu tarihte ilk kez İbranice şarkı çaldı. Aynı aşk şarkısı aynı anda Arapça olarak İsrail’de çalıyordu. Seslendirenler Filistinli Visam Murad ile İsrailli David Broza’ydı.

FİLİSTİN’deki yönetim değişikliğiyle birlikte barış yönündeki umutların arttığı Ortadoğu’da dün aşk rüzgarları esti. Filistin radyosu tarihinde ilk kez İbranice şarkı çalarken, İsrail ordu radyosu da ‘Kalbimde’ adlı aynı aşk şarkısının Arapça versiyonunu yayınladı. İki radyo eş zamanlı aşk şarkıları çalarken, İsrailli 18 yaşındaki bir asker kızın, Filistinli sevgilisine kaçtığı ortaya çıktı.

Tel Aviv’in güneyindeki Kiryat Malachi kentinden olan ve adı açıklanmayan asker kız, birkaç gün önce ortadan kaybolmuştu ve babası telaş içinde kızını arıyordu. Baba polisle temasa geçtiği sırada kızından telefon geldi. Genç kız, Filistinli sevgilisiyle birlikte kaçtığını söylüyordu. Oysa, aile ‘Romeo’ adıyla tanıdığı bu gencin Tunuslu olduğunu sanıyordu. Şimdi iki gencin Batı Şeria’da gizlendiği tahmin ediliyor.

İsrailli ünlü folk ve rock müziği sanatçısı David Broza’nın Filistinli sanatçı Said Murad ile birlikte bestelediği ‘Kalbimde’ adlı aşk şarkısı dün Filistin’in Sesi Radyosu ile İsrail ordu radyosunda eş zamanlı olarak yayınlandı. David Broza ile Said Murad’ın kardeşi Visam Murad’ın İbranice ve Arapça olarak seslendirdiği parçanın yayınlanması iki radyonun ‘aşk düeti’ diye nitelendi.

David Broza ile Kudüslü Murad kardeşlerin ortak çalışmaları iki yıldır devam ediyordu. İsrail’de hayli ünlü olan Broza’nın bestelerinden biri Filistin ile barışı savunan solcuların marşı haline geldi. Murad kardeşler ise uluslararası üne sahip ‘Sabreen’ adlı grubun üyeleri. Bu grup şarkılarında, İsrail işgali altında yaşayan Filistinlilerin zorlu yaşam koşullarını işliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle