GeriDünya Ortadoğu barışı Yahudi Kürtlere bağlıymış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğu barışı Yahudi Kürtlere bağlıymış

Ortadoğu barışı Yahudi Kürtlere bağlıymış

“İsrail Kürtleri” isimli dergiye göre, Filistin sorununun çözümü için, oraya göç etmiş Yahudi Kürtler’in Kuzey Irak’a dönmesi gerekiyor. Böylece oradaki radikal Müslümanların da rahatsızlıkları giderilmiş olacak. Derginin 62 yaşındaki fikir babası Davud Bagıstani, Kuzey bölgede çalışmış eski bir insan hakları komisyonu üyesi.

Davud Bagıstani, “İsrail ile Filistin arasındaki sorunu çözmek için orada yaşayan 150 bin Yahudi Kürt’ü geri dönmeye ikna etmeliyiz. Zaten İsrail’deki Arap bölgelerinde 1.5 milyondan fazla Yahudi yaşıyor. Yeni federal ve demokratik Irak’ta sükuneti sağlayabilirsek, birçok Yahudi, Filistin’deki yerleşim bölgelerini terk edip geri dönmek isteyecektir” diye konuştu.

Türkiye’yle yakınlaşalım

Birçok Kürt ve Iraklı vekil, bu fikre şüpheyle yaklaştığını ve öne sürülen düşüncenin kayda değer olmadığını söyledi. Kürt asıllı parlamento üyesi Mahmud Osman da, “İsrail’le ilişki kurmaya ihtiyacımız yok. Bizim Türkiye ve İran’la yakın olmamız gerekir. Ayrıca hiçbir İsrailli’nin Kuzey Irak’a dönmek istediğini de duymadım şimdiye kadar” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle