GeriDünya Orman kaybı krizden beter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orman kaybı krizden beter

Şu anda dünya küresel kriz nedeniyle Amerikan mali sektöründeki 1-1.5 trilyon dolarlık kaybı konuşuyor. Oysa Avrupa Birliği Komisyonu Raporu’na göre ormanların yok olması, global ekonomiye her yıl 2 ile 5 trilyon dolar arası bir para kaybettiriyor.

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun desteğinde hazırlanan bir finans raporu, çevre katliamlarının ekonomi üzerindeki yıkıcı etkisiyle ilgili son derece çarpıcı bir tablo ortaya koydu. Deutsche Bank’ın Global Piyasa Merkezi Başkanı Pavan Sukhdev önderliğindeki bir grup tarafından yapılan araştırmaya göre ormanların yok olması, şu anda yaşanmakta olan mali krizden daha fazla para kaybettiriyor.

Amerikan finans piyasasındaki kayıp 1 - 1.5 trilyon dolar olarak hesaplanırken, ormanların temiz su sağlaması ve karbondioksiti özümsemesi gibi çeşitli yararları gözönüne alındığında, küresel ekonominin her yıl 2 trilyon ve 5 trilyon dolar arasında kayba uğradığı ortaya çıkıyor.

Harekete geçin

Sukhdev, ormanların ve buna bağlı doğal yaşamın yok olmasının yol açtığı kayıpların, yaşanmakta olan finansal pazar kayıplarının yanında çok daha fazla olduğunu belirterek, bu durumun, yasa yapıcıları doğanın korunması için harekete geçmeleri konusunda ikna etmek için yeni gerekçe olabileceğini kaydetti.

Ekonomist Sukhdev, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak, "Bu büyük kayıp bir sefer olmakla kalmıyor, sürekli oluyor, her yıl devam ediyor" diye konuştu.

Ormanların yok olmasıyla her yıl, gayri safi küresel hasılanın yüzde 7’sinin de kaybedildiği belirlenen araştırmada, ormanların yok olmasının, başta gelişmiş Batı ülkelerine, önemli bir doğal sera gazı soğurucusunun kaybı olarak yansıdığı ortaya çıktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle