GeriDünya Orhan Pamuk sordu Fischer yanıtladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orhan Pamuk sordu Fischer yanıtladı

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Daniel Cohn Bendit’in Frankfurt’da çok önemli dostlarını davet ettiği ‘42 saat Daniel Cohn Bendit’ adı altındaki etkinliğe katılan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğiyle ilgili sorulara muhatap kaldı.

Ünlü yazar Orhan Pamuk, Avrupa’nın Türkiye’yi 40 yıldır AB’ye alma vaadiyle oyaladıklarını belirterek, ‘İçeriye girmek isteyen, ancak hep kapı dışında bırakılan bir kişinin öfkesini içimde hissediyorum. Ben buradan Sayın Fischer’e Türkiye’nin ne zaman AB’ye alınacağını sormak istiyorum’ dedi. Bakan Fischer, Türkiye’nin AB üyeliğinin son derece önemli olduğunun altını çizdi ve ‘Ancak Türkiye’nin ne zaman üye olacağını inanın ben de bilmiyorum’ dedi.

Fischer, Türkiye’nin AB üyeliğinin gerçekleşmesinin İslami teröre verilecek en iyi cevap olduğunu söyledi. Türkiye’ye AB’nin kapılarının açılması ile birlikte Türkler’in Almanya’ya dolacağı tezlerinin son derece saçma olduğunun altını çizen Fischer, şöyle konuştu: ‘Türkiye tam üye olursa, göç Türkiye’den Almanya’ya değil, Almanya’dan Türkiye’ye olur. Emin olun Türkiye’nin denizi, havası, buradan güzel. Dört milyon Alman da bunu böyle görüyor. Artık 1683 yılında değiliz. Türkler ne Viyana kapılarında ne de Brüksel’e dayandı’ dedi.

Fischer Türkiye’nin üyeliğinin arzu edildiğini, ancak bu sürecin uzun olacağının altını çizerek, ‘Buna İstanbul, ya da Türkiye’nin batısına bakılarak verilmeyecek. Türkiye’de bölgeler arası farklılıkların kaldırılması Türkiye’nin yararınadır. Türkiye buna kararlıysa, bizler de bu sürecin hızlanması için elimizden geleni yapmaya hazırız hazırız’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle