Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ordu kısa zamanda yönetimi devretmeli

  Hürriyet Haber
  12.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mübarek’in, görevini orduya devretmesiyle ilgili dün, Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Yönetimi devralan Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi’nin, sağduyulu bir yaklaşımla, adil ve serbest seçimlerle oluşacak yeni yönetime görevi en kısa zamanda devretmesini ve Mısır halkının iradesiyle şekillenecek anayasal demokrasiye geçilmesini temenni ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi: “Türkiye, Mısır’daki kitle gösterilerinin başlangıcından bu yana kardeş Mısır halkının demokrasi ve özgürlük yönündeki meşru taleplerini desteklemiştir. Köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın bu gelişmelerden daha da güçlenmiş olarak çıkacağına yürekten inanıyoruz. Mısır’ın bu süreçte ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için uluslararası toplum azami gayreti göstermelidir. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ülke Mısır’ın ve kardeş Mısır halkının yanında olmaya devam edecektir.”
  Bu arada, Başbakanlık’tan yapılan açıklama öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Gürcistan’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile iki defa telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerde Davutoğlu ve Erdoğan, yayınlanacak metin üzerinde fikir alışverişinde bulundu.
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Gerek kardeş ve dost Mısır halkı için, gerek Arap toplumları için, gerekse
  bölgemiz için son derece tarihi bir gelişme” dedi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı