GeriDünya Operasyonda en riskli aşama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Operasyonda en riskli aşama

ABD Başkanı Bill Clinton, Sırpların bir hayalet uçağını düşürmesine karşın NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik ‘‘Kararlı Güç’’ harekátına devam edeceğini söylerken askeri uzmanlar, 5 günden beri süren operasyonun en riskli aşamasına girildiğine dikkat çektiler. Uçaklar artık cephanelik ve yakıt tankları gibi hedeflere yöneldi. Tank katili Amerikan A10 uçakları da devreye giriyor.

NATO komuta karargáhı, Sırpların Kosova'daki katliamlara hız vermesi üzerine riski göze alarak önceki günden itibaren Sırp ordusunun hareket yeteneğini kısıtlayıcı vuruşlar yapılmasını kararlaştırdı. Hedeflerin genişletildiği bu kapsamda NATO uçakları bir yandan yüksek irtifada uçarak Sırpların hava savunma sistemleri, komuta merkezleri gibi harekatın ilk aşamasındaki hedefleri vurmaya devam ederken, ilave olarak da daha aşağılara inip Yugoslav ordusunun cephanelik ve yakıt tankları gibi hedeflere yöneldi. Bu nedenle ilk aşamada yüksekten uçarak Sırpların yerden havaya füzelerinin menzili dışında kalan NATO uçakları, alçak uçuşlarda füze menziline girmeye başladı. İkinci ve riskli aşamada Yugoslav paramiliter güçleri ve polisi de hedef alınıyor.

YENİ UÇAKLAR DEVREDE

Sırp diktatör Slobodan Miloseviç'in Kosova'da daha büyük katliamlara girişmek için yığınak yaptığı yolunda bilgiler edinildiğini belirten ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü James Rubin ‘‘Bu yeni aşama işte bu anlama geliyor. Miloseviç yaptıklarının bedelini ödeyecek’’ diye konuştu. Rubin ‘‘Katliamcı güçlere karşı direkt vuruştan söz ediyoruz. Katliamı durduracağız’’ dedi.

Ancak askeri uzmanlar, bu yeni aşamanın NATO için büyük riskler taşıdığını belirtiyorlar. İlk aşamada hedeflerin yüzde 20'sinin vurulduğunu, çok büyük ve entegre bir halde bulunan Sırp hava sisteminin etkisiz hale getirlemediğini hatırlatan uzmanlar, Sırpların radar ve füze sistemlerinin büyük ölçüde çalışır halde olduğunu ifade ettiler.

Hedeflerin ve kapsamın genişletildiği NATO operasyonun ikinci aşamasının daha sonraki bölümlerinde Amerikan A-10 tank katili ve İngiliz Harrier, Tornedo GR-1 tipi yeni tip savaş uçakları devreye girecek. Ayrıca bir yandan yoğun bombardıman sürerken öbür taraftan kara birlikleri harekete geçecek.

TUNAYI KAPATTILAR

NATO uçak ve füzeleri dün gün boyu aralıklarla başta başkent Belgrad olmak üzere Yugoslavya'nın çeşitli kesimlerindeki hedeflerine vurmaya devam etti. Kosova'nın başkenti Priştine de sık sık bomba sesleriyle sarsıldı.

Bu arada, NATO fotoğraf makinesi ve kameralarla donatılmış keşif uçakları kaldırarak Yugoslavya'ya verilen zararın boyutlarını belirlemeye çalışıyor.

NATO'dan dayak yiyen Sırplar ise önceki akşamdan itibaren Tuna Nehri'ni ulaşıma kapattı. Sırp gümrük yetkilileri sadece Ukrayna ve Rus bandıralı gemilerin geçişlerine izin veriyorlar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle