GeriDünya Operasyona İsrail'den ilk tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  86
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Operasyona İsrail'den ilk tepki

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, yardım filosuna yapılan operasyonla ilgili olarak Kudüs'te basın toplantısı düzenledi.

"GEMİLERDE SİLAH YOK"

İşte Ayalon'un basın toplantısından satır başları:

- Gemidekilerin yöntemi şiddetle oldu. Ölenlerin olmasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. 

- Diplomatik yolları kullanarak onlarla anlaşmaya çalıştık. İnsani yardımın insani yönü yoktu. Eğer öyle olsaydı uygun kanallarla bize ulaştırırlardı.

- Amaçlarının Gazze'deki kuşatmayı kırmak olduğunu belirttiler. Gazze'deki kuşatmanın Hamas'tan dolayı gayet haklı bir sebebi var.

- Filoda en az iki silah bulduk.

- Gazze'ye insanı yardım götüren gruplar bütün diplomatik çabalarımıza rağmen çağrılarımıza cevap vermediler. Güvenlik güçlerimiz gemileri barışçıl bir şekilde takip etmeye başladılar. Şunu da söylemek gerekir hiçbir bağımsız ülke, kendi topraklarında böyle bir eyleme izin vermez ve müdahale eder.

-Ayalon, olayın Türkiye ya da başka bir ülkeyle olan ikili ilişkilerle ilgisi bulunmadığını belirterek, filoyu organize eden örgütün özel bir örgüt ve  İslami unsurlarla bağlantılı olduğunu ve "tamamıyla provokasyon amacı taşıdığını" öne sürdü.

-İHH İnsani Yardım Vakfı'nın El Kaide, küresel cihat ve Hamas'la bağlantı olduğunu, teröre destek verdiğini iddia eden Ayalon, filonun amacının da insani yardım değil, Hamas'a silah sağlamaya yönelik olarak, denizden bir koridor açmayı hedeflediğini de ileri sürdü.

-Filodakilerin ayrıca pasif direniş yapacaklarını söylediklerini belirten Ayalon, "ancak asıl olarak İsrail askerlerine pusu kurduklarını, gemide İsrail askerlerine karşı kullanılan en az iki silah tespit edildiğini" söyledi.

-Ayalon, İsrail'in hiçbir ülkeyle ihtilaf peşinde olmadığını, gemide vatandaşı bulunan tüm devletlerle İsrail'in her türlü yardımı sağlaması konusunda temaslar yapıldığını da kaydetti.

-Ayalon, tüm komşu ülkelere, ortamı sakinleştirmeye ve durumu sağlıklı bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaları çağrısında da bulundu.

BAŞBAKANLIK SÖZCÜSÜ: OLAYLARI ONLAR BAŞLATTI

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev ise AFP’ye yaptığı açıklamada, "Şiddet olaylarını onlar başlattı" diye konuştu.

Regev, "Biz bu olaydan kaçınmak için elimizden geleni yaptık. Askerlere bunun bir güvenlik operasyonu olacağı ve en üst düzeyde direniş göstermeleri söylendi. Maalesef gemilerdeki insanların elindeki ölümcül güçler tarafından saldırıya uğradılar. Gemidekiler askerlere karşı demir çubuklar, bıçaklar ve ateşle saldırdı" dedi.

BARAK:  SORUMLU FİLONUN ORGANİZATÖRLERİDİR

Savunma Bakanı Ehud Barak da düzenlediği basın toplantısında, Ayalon ve Regev'in açıklamalarına benzer ifadelerle hayatını kaybedenler için üzgün olduğunu ancak can kayıplarının tek sorumlusunun filonun organizatörleri olduğunu söyledi.

Barak askerlerin gemideki aktivistleri sakince dağıtmak istediğini ancak kendilerini korumak için ateş açtıklarını ifade etti.

Barak ayrıca Arap ve Filistinli liderlerden "sorumsuz insanların provokasyonu"nun barış görüşmelerine engel olmasına izin vermemelerini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle