GeriDünya Operasyon Kunduz'da yoğunlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Operasyon Kunduz'da yoğunlaştı

Aralarında B-52 tipi bir Amerikan ağır bombardıman uçağının da bulunduğu dört ABD uçağı, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kenti çevresindeki Taliban mevzilerini bombaladı. Kandahar kenti ve çevresine sıkışan Taliban güçleri ile Kuzey İttifakı askerleri arasında çatışmalar ise sürüyor.

Bölgedeki AFP muhabiri, ilk olarak B-52 uçağının Kunduz'un 20 kilometre doğusundaki Hanabad kasabası civarındaki tepeleri bombaladığını duyurdu.

AMERİKAN ASKERLERİ MEZAR-I ŞERİF'TE
Afganistan'da Amerikan askerlerinin, Özbek General Raşid Dostum'un karargahı durumundaki Mezar-ı Şerif kenti etrafında operasyonlar yaptıkları bildirildi. Görgü tanıkları, çok sayıda çöl kamuflaj üniforması giyen askerin Mezar-ı Şerif ve Özbekistan sınırı yakınındaki tarihi Kale Yongi bölgesinde olduklarını belirtti. Kuzey İttifakı güçleri, ABD'nin harekatı başlamasından sonra Mezar-ı Şerif'i ele geçirmiş, kısa bir süre önce de başkent Kabil'e girmişti.

Muhabir, daha sonra diğer üç uçağın da aynı bölgeyi bombaladığını,bölgeden çok güçlü üç patlamanın duyulduğunu bildirdi.   Bu arada, Kuzey İttifakı'ndan yüzlerce askerin Hahabad'daki cephe hattında mevzilendiği ve saldırı emri beklediği belirtildi.

KANDAHAR'DA 46 KİŞİ ÖLDÜ İDDİASI

Pakistan merkezli Afgan İslami Basın Ajansı (AIP), Amerikan uçaklarının Afganistan'ın güneyindeki Kandahar'a son 2 günde düzenlediği bombardımanda 46 kişinin öldüğünü duyurdu.

Taliban yanlısı AIP'in haberine göre, Amerikan uçakları, Kandahar'ın 70 kilometre batısındaki Mayvand bölgesini yoğun bir şekilde bombaladı. Haberde, Mayvand'da 42, çevredeki diğer bölgelerde de 4 kişinin öldürüldüğü, ölenlerin büyük bölümünün göçebe olduğu belirtildi.    Kandahar kentinin de hedef alındığı bombardımanda çok sayıda kişinin de yaralandığı öne sürüldü.

ŞAMŞAD'DA 30 KİŞİ ÖLDÜ

Amerikan uçaklarının bu sabah Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar eyaletinin Şamşad bölgesine düzenlediği bombardımanda en az 30 kişinin öldüğü ileri sürüldü. Amerikan uçaklarının TSİ 23.00 sularında düzenlediği bombardımanın sonucunu görmek için bu bölgeye toplanan Afgan vatandaşlarından 30'unun, Amerikan uçaklarının TSİ 03.00'da aynı bölgeyi vurması sonucuöldüğü bildirildi.  ölgeye toplanan Afgan köylüler, olaya büyük tepki gösterdi. Bununüzerine, Terkham sınır kapısından Afganistan'a girmeye çalışan yabancı gazeteciler yoğun tepki nedeniyle ülkeye giremedi.

Yaklaşık 8.5 saat süreyle Pakistan-Afganistan sınırında bekleyen gazetecilerden sadece, CNN Türk kameramanı Kenan Ekinci ile İHA uydu haberleşme mühendisi Burak Açıkel'in Afganistan'a girmesine izin verildi. 

Bu arada, Kuzey İttifakı askerlerinin Celalabad havaalanında genişgüvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Jiplerin üzerinde RPG tipi roketatarlar taşıyan askerler, havaalanı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

ABD'nin Afganistan'daki askeri harekatı nedeniyle güneydeki Kandahar kenti ve çevresine sıkışan Taliban güçleri ile Kuzey İttifakı askerleri arasında çatışmaların devam ettiği bildiriliyor.

Görgü tanıkları ve çatışmalara katılan Kuzey İttifakı askerleri, başkent Kabil'in 20 kilometre kadar uzağındaki Pagman bölgesinin dağlık kesimlerinde İttifak askerleri ile Taliban yanında yer alan yüzlerce Arap ve Pakistanlı militan arasında çok şiddetli çatışmalar olduğunu söylediler.

Kuzey İttifakı'nın şemşiyesi altında bulunan İttihad-ı İslam grubunun askerlerinden Han Ağa Can, Usame Bin Ladin'in El Kaide örgütü üyesi 200'den fazla Arap ve onlara destek veren Pakistanlıların  çatışmalara katıldığını belirterek, ''Çatışmalar çok acımasız. Yüzlerce yabancı savaşçı öldürüldü, birçoğu tutuklandı. Kalanlar dağlara kaçtı. Onları arıyoruz'' dedi.

agman sakinleri de bölgelerinin yüzlerce El Kaide üyesinin karargahı durumunda olduğunu kaydediyorlar.  Pagman'da yaşayan Şemsül Hak, ellerinde patlayıcılar olan 20 Arap'ın, Kuzey İttifakı'nın saldırısı üzerine bubi tuzaklarını patlatarak kendi yaşamlarına son verdiklerine şahit olduğunu söyledi.

ABD'nin Afganistan'a yönelik saldırısından önce ve sonra yaklaşık 10 bin kadar yabancı militanın, Taliban ve Bin Ladin yanında savaşmak için Afganistan'a girdiği bildiriliyor. Çoğunluğunu Pakistanlı ve Arapların oluşturduğu bu militanlar arasında Özbek, Çeçen, Endonezyalıve Filipinlilerin de bulunduğu ifade ediliyor.

Bu arada  BM'nin Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'nin Yardımcısı Francesc Vendrell'in, başkent Kabil'de, yeni bir Afgan hükümeti oluşturulması çalışmaları kapsamında Afganistan'ın devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani ile bugün bir ön görüşme yaptığı bildiriliyor.

Devrik hükümetin sözcüsü Abdullah Abdullah, samimi bir hava içinde geçen görüşmede önemli konuların çözümünde ilerleme sağlanamadığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle