GeriDünya Öp babanın elini
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öp babanın elini

Öp babanın elini
refid:12329504 ilişkili resim dosyası

Libya lideri Kaddafi, petrol karşılığında iadesini sağladığı söylenen Lockerbie "bombacısını" ülkeye getirtti. Yetmedi, onula görüştü. "Bombacı" liderinin elini öptü, Kaddafi ona "Hoşgeldin" dedi. Ama bu fotoğrafın arkasında "bombacıyı" serbest bırkanların çarpıcı hesapları dikkat çekiyor. Kaddafi'nin oğlunun anlattıkları, İngiltere'nin kirli hesabının ipuçlarını verdi.

KADDAFİ İLE KARŞILAŞMA

Zaten iddiaya göre İngiltere, Libya ile perde arkasında "ver petrolü al bombacıyı" anlaşmas yapmıştı. Böylece, 270 kişinin ölümüyle sonuçlanan Lockerbie faciasının sorumlusunun Libya'ya iadesini sağladı. Ama bu sadece bir iddiaydı ve İngiliz yetkililer inkar etti. Dün akşam ise, Libya lideri Kaddafi'nin oğlu televizyona çıkıp iddiyı doğruladı. İngiliz halkı, ticari çıkarlar karşılığında 270 terör kurbanını hiçe sayanlara kızgın.

İskoç makamları tarafından sağlık nedenleriyle cezaevinden salıverilen ve ülkesine dönen Libyalı Lockerbie saldırısı hükümlüsü Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüştü.

Libya resmi ajansı Jana'nın haberinde Kaddafi'nin El Megrahi'yi ve yakınlarını Trablus'da kabul ettiği belirtildi.

BRİTANYA VE LİBYA ANLAŞMA YAPTI İDDİASI

Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam ise, Britanya ve Libya arasındaki tüm ticari anlaşmalarda El Megrahi'nin de gündeme geldiğini açık açık söyledi.

Seyfülislam, Libya televizyonu El Mutavassit'e yaptığı açıklamada, "Britanya ile yaptığımız petrol ya da gazla ilgili tüm ticari anlaşmalarda, El Megrahi konusu da masadaydı. Britanya'nın tüm çıkarları, El Megrahi'nin serbest kalmasına bağlıydı" dedi.

Seyfülislam, El Megrahi konusunun eski Britanya Başbakanı Tony Blair'in her Libya ziyaretinde de ele alındığını ileri sürdü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, böyle bir anlaşma olmadığını ileri sürerek, "El Megrahi hakkındaki tüm kararlar İskoç bakanlar ve siyasi yetkililerle İskoçya'daki yargı yetkilileri tarafından alınmıştır. Britanya hükümeti ve Libya arasında El Megrahi ve Britanya'nın Libya'daki çıkarları konusunda pazarlık yapılmamıştır" dedi.

BOMBACI SUÇLU BULUNMUŞTU

Londra-New York seferini yapan Pan Amerikan yolcu uçağı, düzenlenen bombalı saldırı sonucunda, 10 bin metre irtifadayken İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etmiş, faciada 270 kişi ölmüştü. Davada suçlu bulunan El Megrahi ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

El Megrahi, kanser olması ve en fazla 3 ay yaşayabileceği gerekçesiyle İskoç makamlarınca serbest bırakılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle