GeriDünya Onu da mı zehirlediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onu da mı zehirlediler

Onu da mı zehirlediler
refid:10132263 ilişkili resim dosyası

Eski Rus ajanı Litvinenko’nun Londra’da polonyum maddesiyle öldürülmesine benzer bir vaka Strasbourg’da meydana geldi. Cinayet kurbanı Rus gazeteci Politkovskaya’nın avukatı Moskaleno ve ailesi cıvayla zehirlendi.

İKİ yıl önce öldürülen Rus gazeteci Anna Politkovskaya’nın ailesinin avukatı Karinna Moskaleno, Fransa’da otomobiline konulan cıva benzeri bir maddeden zehirlendiği için Moskova’da dün başlayan mahkemeye katılamadı. İnsan hakları savunucusu ve Kremlin muhalifi Moskaleno’nun da geçen yıl Londra’da polonyum maddesiyle zehirlenerek öldürülen Litvinenko gibi bir suikast girişimi kurbanı olduğundan şüphe ediliyor. Fransız polisi şüpheli gördüğü zehirlenme olayıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ailesiyle birlikte Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Moskaleno, önceki gün otomobilinde çok miktarda cıva benzeri madde bulduklarını ve ardından kendisinin ve çocuklarının baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye gittiklerini açıkladı. Politkovskaya ailesinin diğer avukatı Anna Stavitskaya, hakimin, iki Çeçen kardeş ve bir Rus eski polisin yargılandığı davaya başlamak için Moskalenko’nun Moskova’ya gelmesini beklemeyi reddettiğini söyledi. Ancak, basına kapalı yapılan ilk duruşmada hakimin jüri toplanmasına zaman tanımak için mahkemeyi 17 Kasım’a ertelediği bildirildi. Avukatlar, adaletin sağlanabilmesi için duruşmaların kamuya açık yapılmasında ısrar ediyorlar. Muhalif çevreler Politkovskaya ve Litvinenko cinayetlerinin arkasında devletin bulunduğunu iddia ediyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle