GeriDünya Onlar Suriye’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onlar Suriye’de

Onlar Suriye’de
refid:28271745 ilişkili resim dosyası

Türk istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde İngiliz Telegraph gazetesi, geçen salı İstanbul’a uçan üç lise öğrencisi kızın bu kentte iki gün kaldıktan sonra içinde IŞİD üyesi Suriyeli bir erkeğin de olduğu otomobille Şanlıurfa’ya gittiklerini yazdı. Habere göre dört kişi geçen cuma IŞİD’in kontrolündeki Tel Abyad’a geçti.

İngiliz Telegraph gazetesi, İngiltere’den Türkiye’ye giden üç genç kızın Suriye’de terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolündeki Tel Abyad’a geçtiğini yazdı. Gazete, haberini Türk istihbarat kaynaklarına dayandırdı. Shamima Begum (15), Kadiza Sultana (16) ve Amira Abase (15) adlı İngiliz vatandaşı kızlar geçtiğimiz salı Gatwick Havalimanı’nından İstanbul’a THY uçağı ile uçmuşlar ve yerel saatle 18.40’ta Türkiye’ye varmışlardı. Gazete Türkiye’deki istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde Londra’nın doğusundaki Bethnal Green Academy lisesinde okuyan üç kızın görünüşe göre İstanbul’dan sınıra otomobille hareket ettiklerini ve geçen cuma Şanlıurfa’nın Akçale ilçesinin karşısındaki IŞİD’in kontrolündeki Tel Abyad kentine geçtiklerini yazdı.

“TEL ABYAD’DALAR”

Gazeteye konuşan bir istihbarat kaynağı, “Cuma günü Tel Abyad’da görüldüler. Özel bir araçta Suriyeli bir erkekle birlikteydiler. Suriye kimlik kartları kullanıyorlardı. İstanbul’a vardıktan sonra kızların örgüte katılmak isteyen yabancılara yardım etmekle sorumlu bir IŞİD üyesiyle buluştuklarını anlıyoruz” dedi. Kaynak, Türkiye-Suriye sınırına gitmeden önce kızların İstanbul’da iki gün kaldıklarını kaydetti.
İngiliz emniyeti anti-terör biriminden Richard Walton, “Bu vakada biz bu kızların seyahat halinde olduklarına dair bilgilendirilmedik. Şayet bilgilendirilseydik, müdahale etme olanağımız olabilirdi” diye konuştu. Geçtiğimiz cuma Begum, Sultana ve Abase’nin kendi okullarından geçen aralık ayında Suriye’ye giden 15 yaşındaki bir kız öğrenci ile yakın temasta oldukları ortaya çıkmıştı. Polis arkadaşları Suriye’ye gittikten sonra üç kızı sorgulamıştı. Ancak acil bir güvenlik tehdidi olarak görülmediği için kızlar anti-terör biriminin izleme listesine alınmamıştı. Begum, Sultana ve Abase’nin nasıl radikalleştikleri sorusu da mercek altında. Shamima Begum’un, 2013 Kasım ayında Glasgow kentindeki evinden kaçıp Suriye’ye giden ve burada bir IŞİD militanı ile evlenen Aksa Mahmud (20) ile Twitter üzerinden iletişim kurduğu tespit edilmişti. Geçen yıl Kasım ayında attığı bir tweet’te “Kardeşlerim, eğer size yardımcı olabileceğim bir konu varsa lütfen benimle sosyal medya üzerinden iletişime geçin inşallah” yazmıştı. Bunun üzerine Begum, Suriye’ye kaçmadan önce tıp eğitimi almakta olan Mahmud’a bir tweet atmış ve “Lütfen benim hesabımı takip et, bu sayede sana özel mesaj gönderebilirim” demişti.

İngiliz düşünce kuruluşu Stratejik Diyalog Enstitüsü’ne göre Avrupa’dan 550 kadın cihatçılara katılmak üzere Irak ve Suriye’ye gitti.


Yine kafeste gösterdiler

IŞİD, esir aldığı 21 savaşçıyı her biri ayrı kafes içinde gösteren yeni bir video kaydını internette yayınladı. Videoda 21 esirin 16 Peşmerge savaşçısı, 2 Irak subayı ve üç polis oldukları belirtiliyor. Üzerlerinde portakal rengi tulumları olan tutsaklar etrafı beton duvarla çevrili bir meydanda ayrı ayrı kafesler içinde tutuluyor. Esirlerin yanında ise elleri tabancalı IŞİD üyeleri görülüyor. Videoda beyaz sarıklı bir sakallı bir IŞİD militanı elinde mikrofonla tehditler savuruyor. Kayıtta infaz görüntüsü bulunmuyor. Videonun kayıt tarihi ve zamanı da açıklanmamakla birlikte Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Kürt kaynaklar kaydın bir hafta önce Kerkük’e 50 kilometre uzaklıktaki Havice ilçesinde çekildiğini belirtti. IŞİD 14 Şubat’ta esir Peşmergeleri kafes içinde sokaklardan geçirirken gösteren bir videoyu yayınlamıştı. Bu videonun da Havice’de çekildiği iddia edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle