GeriDünya 'One Minute'den sonra ilk kez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'One Minute'den sonra ilk kez

BM İklim Zirvesi için Kopenhag'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, bugün İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez ile de bir ikili görüşme yapacak, İsrail tarafı görüşme talebinin Türkiye’den geldiğini söylerken, Türk tarafı talebin İsrail tarafından geldiğini öne sürdü. Gül ve Perez görüşmesi gerçekleşmesi durumunda, “One Minute” olayından sonra ilk kez iki ülke cumhurbaşkanları düzeyinde bir araya gelmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kopenhag'da son gününe giren BM İklim Zirvesinde konuştu.

Gül konuşmasında küresel sorunların küresel çözümler gerektirdiğini söyledi ve ortak hareket etmenin önemine değindi. 

Abdullah Gül. Türkiye'nin iklim değişikleri ve küresel ısınmadan etkilenme açısından en hassas bölgelerden birinde bulunduğunu belirterek iklim değişiklikleri için Türkiye'nin yaptığı çalışmalardan örnekler verdi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin önüne geçebilmek için çalışmalarına devam edecek olan Türkiye'nin bu çalışmalarında da mali desteğe olan ihtiyacını dile getirdi. Gül “her şeyin bir bedeli olmalı” dedi.

Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için gelişmekte olan ülkelerin de düşük karbon salımına sahip teknolojilere geçiş yapması gerektiğine işaret eden Abdullah Gül, gelişmiş ülkelerin teknoloji transferi ve finansman konusunda gelişmekte olan ülkelere yardımcı olmaları gerektiğini kaydetti.

Dünya kamuoyuna da çağrıda bulunan Abdullah Gül yapılacak olası bir anlaşmanın hiçbir ülkeye ayrıcalık tanımaması gerektiğini söyledi ve Türkiye'nin 2012 sonrasında da uygulanacak iklim politikalarını desteklemeye devam edeceğini söyledi.Gül varılacak iklim anlaşmasının adaletli, saydam, ve uygulanabilir olması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Rum kesimi başbakanı Demetris Christofias yaptığı konuşmada Türk tarafına çatarak, “Akdeniz iklim değişikliğini etkin bir şekilde yaşıyoruz ama Türk tarafındaki işgalci güçler bizim yaptığımız çalışmaları engelliyor” dedi.

Abdullah Gül, Büyükelçilik Rezidansında Hariri ile yaptığı görüşmenin ardından, Kongre merkezinde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile de görüştü. Gül’ün Ahmedinejad ile yaptığı görüşme sonrası bir açıklama yapılmazken, Hariri ile yapılan görüşme konusunda Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız, Lübnan’da Hariri başkanlığında bir hükümet kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Türkiye’nin Lübnan’a her konuda desteğinin devam edeceğini söyledi. İlişkilerimizin geliştirilmesini istediğimizi yinelendi” denildi. Lübnan tarafından yapılan açıklamada ise BM Çerçevesinde Türkiye ile işbirliği yapmak istiyoruz” denildi.

Gül bugün İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez ile de bir ikili görüşme yapacak, İsrail tarafı görüşme talebinin Türkiye’den geldiğini söylerken, Türk tarafı talebin İsrail tarafından geldiğini öne sürdü. Gül ve Perez görüşmesi gerçekleşmesi durumunda, “One Minute” olayından sonra ilk kez iki ülke cumhurbaşkanları düzeyinde bir araya gelmiş olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle