Dünya Haberleri

DÜNYA

  “One minute” sonrası ilk önemli buluşma

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya İklim Konferansı’na katılmak için dün Kopenhag’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Danimarka’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşecek.

  Gül ve beraberindeki heyet Kopenhag’da konferansın yapıldığı merkeze ulaştıktan sonra, İsrail heyeti acilen Türkiye tarafıyla görüşme istedi. Gül, kendisine iletilen bu sürpriz teklifi kabul etti. Peres, geçen yıl Davos’ta Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte katıldığı bir konferansta yaşanan “One minute” krizinden sonra ilk kez en üst düzey bir Türk yetkiliyle bir araya gelmiş olacak.

  Daveti kendisi yapacak
  Gül-Peres görüşmesi bugün TSİ 13.00 sıralarında gerçekleşecek. Yüzyüze yapılacak bu görüşmede Peres’in bizzat Gül’ü İsrail’e davet etmesi bekleniyor. Peres’in Gül’e davetini, geçen ay sonunda Türkiye’yi ziyaret eden İsrailli Bakan Binyamin Ben-Eliezer de iletmişti. Ancak Gül bu davete olumlu yanıt vermemiş, önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Filistin’i de kapsayacak şekilde İsrail’e gitmesinin uygun olacağını söylemişti. Gül’ün bugünkü görüşmede de, benzer mesajı vermesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı