GeriDünya Önce kaptan kaçtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce kaptan kaçtı

Önce kaptan kaçtı
refid:3889737 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan’dan önceki gün Mısır’a giderken çoğu hacdan dönen 1500’e yakın yolcusuyla batan feribottan şimdiye kadar 352 kişi kurtarıldı. 1000’den fazla kişinin boğularak öldüğü tahmin ediliyor. Tanıklara göre facia sırasında gemiden ilk kaçan kaptan oldu.

DÜNYA denizcilik tarihinin en büyük facialarından biri olan Kızıldeniz’deki kazanın nasıl meydana geldiği henüz kesinlik kazanmadı. Kurtarılan bir yolcu, "Araçların bulunduğu yerde yangın çıktı. Mürettebata söyledik, ancak pek oralı olmadılar, her şeyin kontrol altında olduğunu söylediler. Bir süre sonra gemi yan yatmaya başladı, yangını söndüremiyorlardı. Sonra bir patlama duyduk ve beş dakika sonra da gemi battı" dedi. Yangınla birlikte, şiddetli rüzgar ve Suudi Arabistan’daki kum fırtınasının da geminin batmasını hızlandırmış olabileceği öne sürülüyor.

Kurtarılanlar, mürettebatın ilgisizliğinin felaketi getirdiğini öne sürdüler ve cankurtaran filikalarına ilk binenler arasında kaptanın da olduğunu belirttiler. Ancak geminin kaptanı da kayıplar arasında yer alıyor. Mürettebatın tahliye sırasında kaptana öncelik verdiği de iddia edildi.

CAN YELEĞİ YETERSİZDİ

Mısır’ın Kızıldeniz Eyalet Valisi Bakr el-Raşidi, dün sabah itibarıyla denizden 340 kişinin sağ çıkarıldığını açıkladı. Suudi yetkililer ise kurtardıkları yolcu sayısını 22 olarak belirtiyor.

20 saat boyunca denizde bir varile tutunarak hayatta kalmaya çalıştığını belirten bir yolcu, daha sonra ölmüş bir yolcunun can yeleğiyle kurtulduğunu belirtti. 36 yıllık gemide yeterli cankurtaran filikası ve canyeleğinin olmamasının da faciada önemli bir faktör olduğu öne sürüldü. Duba Limanı’ndan bir yetkili ise, geminin bir gün önce uluslararası güvenlik testini geçtiğini öne sürdü.

Canyeleklerini gerek yok deyip topladılar

Şahata Ali:
Aşağıdaki yangını kaptana bildirdik. Ancak bize "Endişelenmeyin" dendi. Canyeleklerini giymiştik, korkulacak bir şey olmadığını söyleyip yelekleri aldılar. Gemi batmaya başlayınca kaptan filikaya atlayıp gemiyi terk etti.

Halid Hasan: Kaptan ilk kaçanlardandı ve geminin battığını gördüğümüzde şaşırdık.

Nadir Celal Abdülsafi: Aşağıda yangın vardı. İşler kötüye gittiğinde cankurtaranlara atlayıp, gittiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle