Dünya Haberleri

DÜNYA

  On binlerce Hıristiyan IŞİD’den kaçıyor

  İpek YEZDANİ
  08.08.2014 - 01:38 | Son Güncelleme:

  IŞİD, Musul’un çevresindeki Hristiyan kasabalarını ele geçirdi, on binlerce Hıristiyan Duhok ve Erbil’e kaçıyor.

  On binlerce Hıristiyan IŞİD’den kaçıyorPEŞMERGE güçlerinin geri çekilmesiyle IŞİD, Irak’ın en büyük Hıristiyan kasabası olan Peşmerge kontrolündeki Karakuş’u ve çevresindeki Hıristiyan kasabalarını dün ele geçirdi. IŞİD taarruzuyla birlikte Hıristiyan köy ve kasabalarındaki on binlerce Süryani ve Keldani evlerini terk ederek kuzeydeki Kürdistan bölgesine doğru kaçtı. Hürriyet’in ulaştığı Ninova bölgesindeki Hıristiyanları temsil eden Bet-Nahrain Demokratik Partisi’nin Genel Sekreteri ve eski milletvekili Romeo Hakari, “Bu sabah (dün) 03.00’te IŞİD Karakuş’u ele geçirdi, yarım saat sonra da Bartıllah, Telkayf ve Karemleş’i ele geçirdiler. Erbil’e ilerliyorlar. Erbil’le Musul arasındaki geçiş noktası olan Hazer kapısını da ele geçirmiş durumdalar” dedi.

  Etnik temizlik yapılıyor

  Hakari, onbinlerce Hıristiyan’ın Erbil ve Duhok’a kaçtıklarını belirterek, “IŞİD şimdi Erbil’den önceki son nokta olan El Koş’u da ele geçirmeye çalışıyor. Yüz yıllardır burada yaşayan Hıristiyanları bölgeden silmek istiyorlar, etnik temizlik yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Dünya Asuriler Konseyi Başkanı Johny Messo da, Karakuş’a önceki gece gerçekleştirilen IŞİD saldırında iki çocuk ve bir kadının öldürüldüğünü, gece yarısı 40 binden fazla Hıristiyan ailenin evlerini terk ederek kaçmak zorunda kaldığını söyledi. Messo, “Irak’ta şu anda yeni bir insani felaket yaşanıyor. Dünya bu vahşete dur demeden önce insanlığa karşı işlenen daha kaç tane suç görmek istiyor” dedi.

  Konsolosluğun tahliyesi hazır

  MUSUL’un IŞİD’in eline geçmesinden 24 saat sonra Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve beraberindekilerin IŞİD militanlarınca rehin alınmasının yarattığı krizi karşısında Türkiye’nin Erbil Konsolosluğu, “harekât planı” hazırladı. Bölgedeki gelişmeleri Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil’den izleyen Hürriyet muhabirine konuşan Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, “Şu anda bir risk görünmüyor, güvendeyiz. Ancak yarın ne olacağını kestirmek zor. Bu nedenle tüm planlarımızı tamamladık” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı